Dlaczego warto zaglądać do środka?

5/5 - (1 vote)

widok konwertera PL2303HX Powiedzmy, że mały defekt zmusił mnie do próby otworzenia konwertera USB RS zbudowanego na układzie PL2303HX, z czterema wyprowadzeniami zewnętrznymi. Jest to zwarta konstrukcja bez flaków na wierzchu, której długie przewody zakończono złączami BLS typu female. W ten sposób moduł jest bardzo wygodny i bezpieczny w użytkowaniu. No tak lecz wydawało mi się, że sama funkcjonalność układu konwertera została ograniczona przez małą liczbę przewodów wyprowadzonych z obudowy … udostępniono jedynie sygnały +5V, GND, TxD, RxD. Myślałem tak do czasu aż …  :mrgreen: 

Powód usterki.

Tą akurat przejściówkę używałem sporadycznie (gdyż posiadam kilka identycznych egzemplarzy + inne), więc pewnego razu zaskoczony byłem faktem odgiętej wtyczki USB. Nie było też mowy, że ktoś z domowników pomógł jej się zwichrować, gdyż używałem jej sam jeden. Zniesmaczony tym faktem zacząłem przyglądać się opracowanej konstrukcji. Obudowa wydawała się być monolityczna lub klejona. Niepokojące było odgięte złącze USB, które z powodzeniem dawało się kiwać. Wszak przy takiej dysfunkcji za jakiś czas odpadnie i moduł będzie bezużyteczny … głupia dyskwalifikacja.

Kiwając sobie wtyczką USB w pewnym momencie dostrzegłem ujawniającą się szczelinę na wąskim boku obudowy.  😛 Od tego momentu już wiedziałem co trzeba zrobić  😀

Teraz mogę powiedzieć: obudowa nie jest monolityczna ani też klejona. Tworzą ją połówki łączone na okrągłe kołki – wciskane mniejszy do otworu większego. Jak się okazało to dopiero połowa niespodzianki.

widok konwertera PL2303HX bez obudowy

widok konwertera PL2303HX bez obudowy, od spodu PCB

Chwila prawdy …

Po otwarciu okazało się, że wtyczka trzyma się laminatu jedynie wyprowadzeniami elektrycznymi … o zgrozo … Choć moduł ma metalizowane otwory montażowe do przylutowania korpusu wtyczki USB. Jej wyprowadzenia nie zostały przylutowane, więc defekt wcześniej czy później i tak by powstał i to nie z winy użytkownika.
Ale to nic booo … ku mojej radości i zaskoczeniu okazało się, że te 4 zewnętrzne przewody to nie koniec możliwości funkcjonalnej modułu konwertera  :mrgreen: Na PCB mamy pola lutownicze z pełną funkcjonalnością portu RS + wyjście zasilające małej mocy 3v3.

Sam układ jest bardzo ciekawą propozycją o dużych możliwościach i niezawodności. Chętnie stosuję go zamiast kosztownego FTDI. Sterowniki można pobrać ze strony producenta firmy Prolific.

Tym sposobem po raz kolejny utwierdziłem się w słuszności zaglądania do wnętrzności różnych małych i dużych „wynalazków”.
Już się nie martwię faktem, że fajny układ ma mało wyprowadzeń.  :mrgreen: Dodatkowo biorąc pod uwagę cenę rynkową tego wykonania, oscylującą w okolicach 8,oo pln (2016-12-03) jest to wyborna propozycja konwertera.


nota katalogowa IC konwertera  PL2303HXD_v144.pdf (3647 pobrań )

Otagowano , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 − 5 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.