Dot matrix na przykładzie DLR2416, łatwiej nie będzie.

Twoja opinia, jest ważna dla mnie!

widok wyświetlacza matrycowego Osram, DLR2416DLR2416 stanowi typowy wyświetlacz matrycowy – przynajmniej z wyglądu, składający się z 4 pól odczytowych o wielkości 5×7 pikseli (punktów). Natomiast producent, firma Osram prezentuje go jako „Alphanumeric Intelligent Display® Devices with Memory/Decoder/Driver”. Pewno ze względu na jego złożoność. Dzięki temu jego obsługa programowa w porównaniu do „gołej” matrycy jest nieskomplikowana i banalna, choć może wydać się na pierwszy rzut oka trochę pokręcona, z tytułu mnogości wyprowadzeń. 😉

Wyświetlacz produkowany przez Osram jest w trzech odmianach DLR2416, DLO2416, DLG2416 różniących się barwą emitowanego światła. Mnie trafił się czerwony, nawet bardzo niedrogo. Cena nowych jest powiedzmy niepozytywnie zwariowana i pokręcona …
Trzeba też powiedzieć, że zaraził mnie takim wyświetlaczem BARTek :mrgreen: i to tak bardzo, że popełniłem zakup. 😛

Funkcjonalność wyprowadzeń.

UDLR2418 wyprowadzenia i wymiaryłożenie i raster wyprowadzeń jest typowy dla średniej wielkości wyświetlaczy siedmiosegmentowych, choć ilość pinów jest większa i wynosi 18szt. Wyświetlacz sterowany jest magistralą równoległą z licznymi sygnałami kontrolnymi. Został opracowany tak by umożliwić współprace 4 identycznych modułów dając możliwość wyświetlania do 16 czytelnych znaków naraz bez dekodera adresów. Jego wewnętrzna pamięć została podzielona na dwie sekcje odpowiedzialne niezależnie za wyświetlanie znaków alfanumerycznych zdefiniowane przez producenta (ROM – wewnętrzny generator znaków), oraz kursorów dla każdej pozycji znaku. Najbardziej skrajny znak po prawej ma numer zero. Każdy znak adresowany jest indywidualnie, służą do tego linie A0 i A1. Wyświetlacz posiada również dwie linie aktywujące Chip Enable (aktywny stan niski) CE1 i CE2. Pin nr 3 to linia stosowana do kasowania opis wyprowadzeń wyświetlacza DLR2416wszystkich typów pamięci – Clear / CLR, aktywowana jest stanem niskim. Sygnał ten ma priorytet nad pozostałymi. Wejście BL (Display Blank) aktywuje stanem niskim wyłączenie wyświetlacza. Sygnał może być z powodzeniem stosowany do migotania wyświetlaczem, bądź sterowaniem jasnością świecenia. Cursor Enable – CUE aktywuje lub wyłącza wyświetlanie kursora/kursorów, linia ta może być używana do migotania kursorów. Aktywnym stanem logicznym tej linii jest HIGH. Gdy funkcja nie będzie używana do pinu można na stałe doprowadzić stan niski. CU (Cursor Select) przełącza pamięć do zapisu, zapis do pamięci kursorów lub tekstu. Dlatego też wymagane jest odpowiednie połączenie pina  lub obsługa programowa. Zapis i wyświetlenie kursora nie kasuje pamięci znaku, ponieważ kursor ma swoją pamięć. Pamięć kursora nie jest automatycznie kasowana, więc jest możliwe aby wyświetlić kursor na dowolnej pozycji, lub wszystkich czterech, bądź trzech (itd) na raz.

Obsługa komunikacji

ładowanie danych powinno odbywać się w sekwencji:
– najpierw należy umożliwić komunikację (/ CE),
– następnie ustawić adres (A0, A1) cyfry,
– kolejnie zapisać odpowiednie wartości na magistrali danych (D0D6).
– Po ustawieniu bitów na liniach komunikacyjnych, za pomocą impulsów WR zapisać dane do pamięci RAM wyświetlacza, by zostały wyświetlone.
Ponieważ każdą pozycję wyświetlacza możemy zaadresować indywidualnie kolejność wyświetlania znaków nie ma znaczenia dla kontrolera wyświetlacza.

przykład połączenia kilku wyświetlaczy bez demultipleksera, zalecany przez producenta

przykład połączenia kilku wyświetlaczy bez demultipleksera, zalecany przez producenta

Aby wykasować ASCII RAM i RAM kursorów (wszystkie 4 pozycje), należy ustawić linię CLR w stan niski na czas do 1,0 µs. W następstwie tej operacji wszystkie podświetlane punkty zostaną wyłączone w ciągu jednego pełnego cyklu multipleksowania wyświetlacza, minimum 1,0ms.

Załączanie wyświetlania kursora/ów wykonujemy według sekwencji:
– aktywować chip enables (CE1, CE2) oraz cursor select (CU) przez ustawienie stanów niskich.
– po wybraniu adresu pozycji A0 i A1 dokonać zapisu ustawiając linię WR w stan niski.
Operacja spowoduje załączenie kursora jeśli podczas zapisu linia D0=1 lub jego wyłączenie jeśli D0=0, w pamięci kursora dla odpowiedniej pozycji znaku (0-3).

Aby uaktywnić wyświetlanie kursora – kursorów należy wysterować linię CUE w stan wysoki.
Szerokość impulsu CU powinna być nie mniejsza niż impuls WR, w przeciwnym razie na wyświetlaczu mogą pojawić się błędne informacje. Sygnał CUE nie wpływa na zawartość pamięci kursora. Za jego pomocą można zrealizować migotanie kursora.

Wygaszanie ekranu może być dokonane poprzez załadowanie spacji lub znaku pustego miejsca do każdej cyfry wyświetlacza lub za pomocą wejścia wyświetlacza display blank BL. Ustawianie BL w stan niski nie wpływa na zawartość pamięci obu typów danych – kursora i znaków.

Migotanie wyświetlacza może być łatwo skonstruowane przy użyciu multiwibratora. W notce rysunek 4 przedstawia układ, w którym różne wartości R2 (~ 100K 10K) będą wpływać na szybkość migotania w zakresie 1,0Hz ~ 10Hz.

Wyświetlacz może być przyciemniany przez sygnał PWM podany do wejścia BL o częstotliwości wystarczająco szybkiej, tak aby nie kolidować z wewnętrznym zegarem kontrolera. Częstotliwość sygnału ściemniania powinna być na poziomie 2,5 kHz lub więcej. Ściemnianie wyświetlacza zmniejsza zużycie energii.
W notce przedstawiono przykład prostego obwodu ściemniacza przy użyciu układu 556 na rysunku 5. Regulacja potencjometrem R3 będzie powodować przyciemnianie wyświetlacza przez zmianę współczynnika wypełnienia impulsów wygaszania.

 Producent nie przewidział możliwości definiowania znaków użytkownika, ale rozszerzył zestaw znaków ASCII (do 128 znaków) o „litery specjalne” dla języków: angielski, niemiecki, włoski, szwedzki, duński i norweski. Znaki dodatkowe znajdują się pod adresami 0 do 32.

pokaz znaków z wyświetlacza DLR2416

pokaz znaków z wyświetlacza DLR2416

Akurat te najbardziej przypadły mnie do gustu :mrgreen:

Kursory wyświetlane są jako pełne pole znaku, w połowie jasności świecenia. Wyświetlenie kursora na danej pozycji nie kasuje znaku, gdyż te zapamiętane są w odrębnej pamięci. Po wyłączeniu kursora automatycznie wyświetlany jest dany znak.

z notki

• wysokość znaków 0,200″,
• Szeroki kąt widzenia: oś X ± 50 ° maksimum, oś Y ± 75 ° maksimum
• Odstępy między wierszami, 0.8 ”
• Szybki czas dostępu, 110 ns przy 25 ° C
• Pełny (ustandaryzowany) rozmiar wyświetlaczy dla urządzeń stacjonarnych
• Wbudowana pamięć
• Wbudowany generator znaków
• Wbudowany multiplekser i sterownik LED
• Bezpośredni dostęp do każdej cyfry niezależnie i asynchronicznie
• Funkcja niezależny kursor
• Funkcja pamięci: Usuwa znak i kursor jednocześnie
• Wygaszanie i możliwość sterowania  intensywnością świecenia
• można stosować kaskadowo, pakiety 4-o znakowe
• Zakodowana jednolita intensywność wyświetlania
• Rozszerzony Zakres temperatury pracy: -40 ° C do + 85 ° C
• Odporność superior ESD
• Możliwe lutowanie na fala lutowniczej
• zakres temperatur pracy zgodny z rodziną układów TTL
• Wygaszanie Interdigit

Tłumienie zakłóceń w obwodzie zasilania
Producent zaleca by wyświetlacz i jego logika sterująca (µC) pracowały zasilane z tego samego zasilacza, aby uniknąć napięć na wejściach logicznych wyższych niż Vcc. Dodatkowo, diody LED mogą powodować stany nieustalone na linii zasilającej, podczas zmian stanów wyświetlacza. Dobrą praktyką jest umieszczenie kondensatorów 0,01 µF w pobliżu wyświetlacza całej na liniach zasilających, po jednym dla każdego wyświetlacza i jeden kondensator 10µF dla co drugiego wyświetlacza.

Rozważania lutownicze
DLX2416 może być lutowany ręcznie w temperaturze do 260 ° C przez pięć sekund.
Lutowanie na fali jest również możliwe, należy zachować poniższe warunki: Rozgrzanie wstępne, które nie przekracza temperatury 93°C od strony punktów lutowniczych na płytce drukowanej lub 85°C na powierzchni pakietu. Jako topnik może być używany rozpuszczalny w wodzie kwas organiczny (z wyłączeniem kwasu karboksylowego), lub strumień bazujący na podstawie kalafonii RMA, bez dodatków alkoholu.
Temperatura fali 245°C ± 5°C, a materiał powinien być utrzymywany w zakresie od 1,5 do 3,0 sekund. Wystawienie na działanie fali nie powinno przekraczać temperatury powyżej 260 ° C, przez 5 sekund, i nie powinno być (głębsze) poniżej 0,063″ płaszczyzny spoczynkowej.
Pakiety nie powinny być zanurzone w fali.

Filmik z pierwszego uruchomienia wyświetlacza.

Po mimo faktu, iż znaki budowane są w polu o wymiarach 4 x5mm, prezentowane napisy są bardzo czytelne. Kolor w którym świeci wyświetlacz jest bardzo miły dla oka i myślę, że na daje wyświetlaczowi nutkę ekskluzywności.

A.D. 2015-07-21

Osram matrix displayRodzina tych fajnych wyświetlaczy produkowanych przez OSRAM Opto Semiconductors jest szeroka. Dostępne są modele zarówno z różną ilością wyświetlanych znaków – 4, 8 i 10. Produkowane są również wyświetlacze z mniejszą ilością pinów i komunikacją szeregową. Zainteresowanych odsyłam na witrynę producenta aby sobie poszperać. 🙂 Ha ceny tych większych są jeszcze bardziej zakręcone 😯

Wyświetlacz posiada bibliotekę w Eagle. Biblioteka z elementem HDLX2416 to display-hp.lbr.DLR2416 Eagle lib


nota katalogowa wyświetlacza DLR2016.pdf (4092 pobrania )

Otagowano , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Dot matrix na przykładzie DLR2416, łatwiej nie będzie.

  1. Janek Sas komentarz:

    Super, że opisałeś produkt tak szczegółowo, poszukiwałem właśnie takich informacji i przez przypadek znalazłem Twoją stronę! Dzięki za dobrą robotę! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 2 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.