Font Editor – program wspomagający tworzenie liter.

3.5/5 - (2 votes)

okna programów do edycji fontówZasadniczo nie chodzi o nic innego, jak o edytor kroju pisma (font editor), wspomagający tworzenie kodu Bascom AVR dla wyświetlaczy graficznych LCD. Wyświetlacze graficzne LCD w zdecydowanej większości nie posiadają generatora znaków bo i po co … Zmusza więc to konstruktorów do nabycia umiejętności oprogramowania tej funkcjonalności. Zaletą jest niebywałą, że dzięki temu posiadamy zupełną dowolność w tworzeniu kroju pisma, zarówno co do wzoru jak i rozmiaru liter. Oczywiście można też użyć przykładowe pliki zdobyte z internetu, bądź będące na „wyposażeniu” środowiska IDE.

ascii 7bit Do posługiwania się tego typu narzędziami konieczna jest co najmniej podstawowa znajomość zawartości tabeli ASCII oraz alokacji poszczególnych grup znaków. Standardowa pojemność tabeli ASCII opiera się na 7 bitach (127 znaków), a rozszerzona na 8. Zawartość tej drugiej może być nieco zróżnicowana i zależna od strony kodowej (narodowości).
Znaki z przedziału 0-31 to znaki sterujące / niewidzialne, 32 to spacja, 48-57 to cyfry 0-9, 65 do 90 to duże litery A-Z, 97-122 to małe litery a-z, według alfabetu amerykańskiego.

W chwili obecnej mnie znane są trzy możliwości jakimi można podeprzeć się w celu wygenerowania pliku z literami, który może być później dołączony do kodu Bascom AVR.

Bascom TT Font ConverterProgram do robienia fontów true type Proportional Fonts for Bascom 1.1
źródło: http://mat.midlight.eu/wiki/index.php/Bascom_Proportional_Fonts
Ciekawy program o większych możliwościach.

MCS Font EditorProgram Font Editor z pakietu BASCOM AVR
źródło: http://wiki.mcselec.com/bavr/Tools_Font_Editor
Bardzo prosty w obsłudze, intuicyjny program generujący zdefiniowany zakres znaków. Znaki nie zdefiniowane w obranym zakresie niestety generowane są jako puste. Program standardowo od wersji 2079 jest dodany w menu Narzędzia.
Po uruchomieniu ukazuje się okienko jak obok. Gdy w menu File wybierzemy opcję nowy, należy podać nazwę etykiety zestawu fontów, rozmiar w pikselach i kolor, oraz zakres definiowanych znaków podając numer ostatniego znaku według jego kodu ASCII. Po czym można przystąpić do tworzenia zestawu znaków. Program jest na tyle łatwy, że nie ma potrzeby pisania co i jak się tu robi. Istotna natomiast może być uwaga, że po zmianie edytowanego znaku na inny, poprzedni jest automatycznie zapisywany. Programem możemy też edytować już istniejący plik fontów dla Bascom.

Graphic Font Maker for Bascomprogram do liter BARTka
źródło: http://bart-projects.cba.pl/font.html
Bardzo ciekawy program o dużych możliwościach, dodatkowo zapewniający interesującą sztuczkę na znaczne odchudzenie generowanego kodu wynikowego.

Więcej gdy BARTek wygospodaruje trochę czasu na wymianę zdań.

Program warty poświęcenia uwagi, i przynajmniej wypróbowania. Być może niebawem powstanie nowa jeszcze bardziej rozbudowana wersja tego narzędzia.


Ciekawa strona z tabelą ASCII.

Otagowano , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − pięć =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.