WS2812B prawie jak LED RGB.

3/5 - (2 votes)

Prostota jest ostateczną formą wyrafinowania.

🙂 ot wynalazek – w strukturę LED 5050 „zatopiono” specjalizowany sterownik PWM dla wygody i prostoty sterowania. Brzmi groźnie lecz do sterowania niezbędny jest jeden pin µC i „trochę” kodu … w dodatku LED może „sterować” kolejnym LED-em … Jest to niebywała zaleta.

Od pewnego czasu przyglądam się nowalijkom w postaci sterowników LED lub diodom świecącym pod intrygującą nazwą DIGI LED. Innowacyjność rozwiązania polega na sterowaniu zwykłej diody RGB jedną linią danych. Czyli z pojedynczego elementu (diody RGB) wychodzą 3 wyprowadzenia, zasilanie masa i sterowanie wszystkimi kolorami oraz dodatkowo intensywnością świecenia poszczególnych barw indywidualnie. Niebywałą zaletą jest również to że każdy taki element może być łączony w szeregu z kolejnym. Skutkiem tego powstaje taśma LED RGB z możliwością sterowania każdego elementu indywidualnie. Producentem tych wynalazków jest firma Worldsemi. W moje łapki wpadły następujące produkty: dioda LED ze zintegrowanym sterownikiem WS2812B, układ scalony WS2811, oraz moduły z nim, i moduł z WS2801. Różnorodność asortymentu spowodowana moją ciekawością 😉

Rozwiązanie spodobało mi się i chciałem je wypróbować w aktualnie opracowywanym projekcie sterownik łazienkowy do bojlera, ogrzewania i wentylacji jako LED podświetlający wyświetlacz, dodatkowo sygnalizujący kolorem różne zdarzenia. Ponieważ µC ma skończoną ilość wyprowadzeń zdecydowałem się na zakup tego niedrogiego wynalazku w postaci WS2812B, i przy okazji innych. ;-p Przeglądając notę katalogową i wykresy czasowe stwierdziłem że niema się czego bać ;-d i sprawa wydaje się dość oczywista. Dane wysyła się szeregowo, do sterownika w diodzie, który je stosownie interpretuje i pogania LEDa do pracy. To co wydało mi się istotne to proporcja  stanu wysokiego do niskiego dla interpretowanej jedynki i zera logicznego. Ochoczo zabrałem się do pracy kombinując co zrobić żeby się nie narobić … Zacząłem szczegółowo przyglądać się nocie … obrazek z timmingiem jest bardzo wymowny przebieg czasowyale ważniejsza część do jego opisu jest na stronie poprzedniej ;-p i TRZEBA ją brać pod uwagęlegendaTrzeba być na tyle rozgarniętym aby połączyć wszystkie te dane w „kupę” i wtedy otwierają się szeroko oczy … wymagane jest  odmierzenie czasu 400ns 😯 Biorąc pod uwagę iż µC standardowo nie pędzę szybciej niż 8MHz bo i po co poprzeczka idzie w górę ;-d Takkk w takim przypadku jeden takt zegarowy trwa 0,000000125s (1s / 8000000), czyli 125ns, a zrobienie jeszcze czegokolwiek nawet dla RISC-a może być niezłym wyzwaniem – choć chyba większym dla programisty w Bascom 😉 A tu trzeba generować fale prostokątną uzależnioną od obrabianych danych …

Na wstępie zabrałem się ochoczo do kombinowania, bez liczenia czegokolwiek … obrazki czytam ze zrozumieniem a tekst …. hehehehee czasem przeszkadza. 😉 Ponieważ dioda mnie najwyraźniej ignorowała trzeba było zacząć czytać tę literaturę piękną. Powstał zaczątek kodu i zacząłem „podziwiać” przebiegi czasowe. WS2812B-1 WS2812B-2 WS2812B-3Na załączonych obrazkach można obejrzeć co udało się wygenerować … po przejściu na sprzęt z rezonatorem kwarcowym 16MHz. Przebieg ma częstotliwość zbliżoną do 180kHz. Poszczególne stany wysokie mieszczą się w zadanych kryteriach tj. 400ns i 800ns z zadaną tolerancją ±150ns. natomiast poszczególne stany niskie są dalekie od ideału – nawet bardzo ;-d niemniej sterownikowi to nie przeszkadza bo dioda funkcjonuje znakomicie.

Do tych 800Kbps z noty katalogowej daleko 😉 ale co mnie tam trzeba do jednego LEDa … Niemniej zacząłem się zastanawiać jak wycisnąć więcej … w tym celu powstał podobny kod:

 bez procedury i pętli. Po kompilacji zeżarło 1468 bajtów, ten pierwszy dla porównania 866 ;-d Przyrost wydajności w szybkości wykonywania nieporównywalny … jak i objętość wygenerowanego kodu hehehee.

WS2812B-4 WS2812B-5Częstotliwość przebiegu ~444kHz – więc różnica kolosalna. Osiągnięty efekt był bardzo dużym pozytywnym zaskoczeniem dla mnie. Odpowiednią ilością instrukcji NOP można wydłużać lub skracać czas stanu wysokiego przebiegu. Stan niski nie wymaga korekty i zależny jest głównie od pozostałych instrukcji wykonywanych przez µC, co zresztą dokładnie widać po moich doświadczeniach.

Element który posiadam – WS2812B ma braciszka WS2812 moim zdaniem starszego. W „moim” elemencie, uważam, że zostały ujednolicone czasy interpretowanego przebiegu, co wypadło bardzo pozytywnie. Stosując przebiegi dla WS2812B ten drugi – WS2812 też powinien działać bezproblemowo pomimo nieznacznych różnic, które mieszczą się w określonej tolerancji. Diody świecą BARDZO jasno w pełnym wysterowaniu. Więcej istotnych informacji można wyczytać w notce, co bardzo polecam uczynić! Tak że praktycznie opracowany kod dla jednego powinien też być prawidłowo interpretowany przez drugi. Szczegóły można pooglądać w notach katalogowych które załączam.

Od czasu gdy zacząłem „produkować” ten „poradnik ” minęło już ze dwa tygodnie (dziś jest 2014-08-25), a ja jestem bogatszy w doświadczenia. Wiem iż notka katalogowa zawiera jedną nieścisłość … o tutaj zaznaczyłem czerwonym koloremwycinek noty WS2812B

mogę powiedzieć, że sytuacja taka przytrafiła mi się i element przestał funkcjonować – LED jest jak się to mówi sztywny i zimny ;-D. Tak że przy podłączaniu trzeba zachować szczególną ostrożność, jak z resztą zawsze. Dodatkowo powiem, iż się uparłem i postanowiłem się sprawdzić. Test polegał na uruchomieniu prawidłowej komunikacji elementu WS2812B z µC gonionym generatorem wewnętrznym 8MHz i oprogramowanym w Bascom AVR. Powiem tyle DA SIĘ 😉 – z mojej strony okupione to było długim ślęczeniem ale cel został osiągnięty. Oto przykład prawidłowo działającej komunikacji choć nie w 100%, od czasu do czasu przytrafi się że LED „nie skuma” przebiegu prostokątnego z tytułu małych rozbieżności czasowych. Na moje potrzeby do wysterowania jednej sztuki wystarczy. Jeśli kiedyś zechcę wysterować większą ilość takich LEDów – żegnaj rezonatorze 8MHz.

oraz przykład kolejny gdzie układ w ogóle nie wie o co sterującemu µC chodzi 😉 Może to objawiać się podobnym efektem:

Cała sztuczka polega na tym, aby sygnał miał odpowiednie proporcje T0H do T1H  i mieścił się w określonym kryterium, co do częstotliwości to zauważyłem zupełną dowolność. Moim zdaniem czasy T0L i T1L nie są jakieś krytyczne i w moim przypadku bardzo się rozciągały, co nie przeszkadzało elementowi WS2812B w zrozumieniu transmisji. Największą uwagę trzeba skupić na odpowiednich proporcjach TH0 do TH1 i czasach ich trwania, jak przytaczam to wcześniej, aby komunikacja była efektowna.

Zastanawiam się czy gdybym wewnętrzny generator RC zastąpił rezonatorem kwarcowym o tej samej częstotliwości (8MHz) czy jakość transmisji nie uległa by poprawie …. Ale niech  to pozostanie niewiadomą 😉

Bardzo istotnym faktem jest to, że w trakcie transmisji do WS2812B nie powinny odbywać się inne czynności, a ta powinna trwać NIEPRZERWANIE do samego końca. Więc proponuję zalążek algorytmu: tworzymy bufor dla wszystkich LED, w którym program robi sobie co chce (ustawia kolorki), a co jakiś czas wypychamy te dane do LEDów. W trakcie tego wypychania nikt i nic nie ma dostępu do bufora, i nie dzieje się nic innego. Wtedy będzie 100% skuteczność sterowania, a LEDy będą mrugały tak jak się tego spodziewa programista.

A.D. 2015-10-10 Jakby kto nie wiedział powstała biblioteka do obsługi tego specyfiku. Również od pewnego czasu środowisko Bascom AVR ma zaimplementowaną obsługę digiled.

A.D. 2017-02-06 Powstał kolejny opis dla równie ciekawego sterownika WS2801.


nota katalogowa WS2812B.pdf (7452 pobrania )
nota katalogowa WS2812.pdf (4548 pobrań )
nota katalogowa WS2811.pdf (3486 pobrań )
nota katalogowa WS2801.pdf (3555 pobrań )

Otagowano , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

6 odpowiedzi na „WS2812B prawie jak LED RGB.

  1. tank_driver komentarz:

    Hej, masz babola powtórzonego trzy razy w programie, jest:

     I = Blue And 164

    Winno być:

     I = Blue And 64

    Pozdrawiam!

    • kaktus komentarz:

      😉
      Miałem napisać, że choć jeden czytelnik się przytrafił co bezmyślnie nie kopiuje i wkleja, ale tego nie zrobię…

      Brawo za spostrzegawczość, oczywiście nie poprawię bo Twoja uwaga była by nie na miejscu.
      Jak najbardziej masz rację i ma być 64 i tak mam w środowisku IDE 😀

  2. tank_driver komentarz:

    Niedługo zmierzę się z tymi diodami, spotkałem się z opiniami że MEGA nie da rady ale wogóle się tym nie przejmuję. Zamierzam wykorzystać SPI do transmisji danych do diód, jedynka w formie 1110 i zero w formie 1000. Trzeba będzie zadbać o odpowiednio szybkie wpisywanie danych, mam nadzieję że interfejs diód odporny jest na drobne przerwy w transmisji chociaż wolałbym go nie testować w tej roli. Na Aliexpress są fajne paski z tymi diodami. Pozdrawiam!

    • kaktus komentarz:

      Opinie opiniami – dużo zależy od tego jak kto podchodzi do programowania czy też „pisania programu”. Ja mogę tylko tyle powiedzieć, że zadałem sobie trud by tą obsługę odpalić na rezonatorze 8MHz – z powodzeniem. Lecz nie testowałem na większej ilości LEDów. Moje końcowe uwagi mogą być bardzo przydatne w rozgryzaniu i oprogramowaniu komunikacji – możesz dzięki nim zaoszczędzić wiele czasu na testach. Chętnie obejrzałbym końcowy efekt Twojej pracy.

  3. Maciejf komentarz:

    I pierwszy i drugi kod jest niepełny i zawiera błędy. Nie wiem po co coś takiego publikować.

    • kaktus komentarz:

      Na dziś dzień jest to wspomnienie majsterkowania. Moje stanowisko co do małego psikusa (nazwałeś go błędem) przedstawione jest powyżej.
      Jak dobrze wiesz od tamtego czasu powstała biblioteka do obsługi tych elementów, a nowsza wersja środowiska IDE (2079) jest już wyposażona w wersję biblioteki firmowaną przez MCS.

      Potrzebujesz pomocy w czymś?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − 2 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.