HC-SR505 moduł sensora PIR w wersji mini.

HC-SR505 moduł sensora PIR w wersji mini.
5 (100%) 1 vote

widok modulu HC-SR505 HC-SR505 jest niewielkich rozmiarów modułem PIR, który pokazał się w handlu gdzieś około połowy 2015 roku. Ja nabyłem go w tamtym czasie pod koniec września. Dla mnie jest młodszym braciszkiem modułu HC-SR501, który wszyscy już znamy dogłębnie. Oczywiście nie posiada tych wszystkich rozbudowanych funkcjonalności … niemniej jest bardzo interesującym kawałkiem elektroniki z uwagi na swoje rozmiary. Soczewka Fresnela została dopasowana ściśle do średnicy detektora PIR, dlatego ma tylko 1cm szerokości, a w kołnierzu (najszerszym miejscu) jej rozmiar wynosi Ø11,5mm. Jest wysoka na 10mm. Za to PCB ma rozmiar 23,5 x 10mm.

Oczywiste jest, że tak okrojone rozmiary PCB dało się uzyskać dzięki upakowaniu elementów SMD na laminacie dwustronnym. No niestety albo i stety producent usunął oznaczenia z głównego układu scalonego … dlatego można tylko zgadywać jego funkcjonalność. Być może jest to jakiś komparator, układ specjalizowany … ?
Moduł sensora HC-SR505 posiada swój stabilizator HT7133-1 (3.3V, 30mA Low Power LDO, SOT89) i diodę zabezpieczającą (oznaczenie SMD – T4) przed podłączeniem napięcia o nie właściwej polaryzacji. W razie podłączenia modułu do układu nadrzędnego zasilanego napięciem np 5V należy pamiętać o konsekwencjach sterowania logiki na innym poziomie napięć.

Możliwości wprowadzenia innowacji.

W tym momencie warto wspomnieć, iż układ jednak można rozbudować o dodatkowy tranzystor separujący wyjście sterujące. Płytka drukowana została do tego celu przygotowana przez producenta. W ten sposób uzyskamy funkcjonalność translatora poziomów logicznych i przy okazji większą obciążalność prądową wyjścia. Powinien to być tranzystor NPN. Wyjście (jest typu OC) można wtedy zaopatrzyć w zewnętrzny rezystor podciągający. W tym wypadku należy też odlutować z modułu rezystor SMD . Rezystor podciągający o ile będzie w wersji SMD można przylutować bezpośrednio do punktów lutowniczych złącza goldpin + i OUT, tym sposobem wszystkie elementy będą na PCB modułu HC-SR505.

Kilka danych technicznych modułu HC-SR505.

Prąd spoczynkowy pobierany przez moduł ma być mniejszy od 50μA, zasięg pracy ma się mieścić w 3m, a kąt detekcji ma wynosić do 100°. Po wykryciu obecności  w monitorowanym polu widzenia układ uaktywni wyjście na czas 8 sekund (z precyzją 30% co daje ±2,4s) ustawiając na nim stan wysoki. Stan aktywny na wyjściu będzie przedłużany o 8 sekund tak długo jak układ wykryje oznaki obecności w monitorowanym polu – wykryje ruch. Czyli wchodząc w pole widzenia modułu HC-SR505 uaktywnimy jego wyjście. Będzie ono nieprzerwanie utrzymywane w stanie wysokim tak długo jak będziemy się poruszać, nie przekraczając interwału 8 sekund w bezruchu.
Szkoda, że producent nie przewidział możliwości skrócenia czasu trwania sygnału sterującego wyjściem.

Ale czy na pewno?

moduł HC-SR505 bez elementów, strona IC moduł HC-SR505 bez elementów, strona druga moduł HS-SR505 w powiększeniu strona druga moduł HC-SR505 w powiększeniu, strona IC Fotki pokazują mozaikę jaką wykonano na PCB modułu.

Próbowałem na dziko podmienić jeden z rezystorów (154) na taki o mniejszej wartości,  jednak nie uzyskałem rezultatu skrócenia czasu trwania stanu aktywnego.

Diody nie udało mi się zidentyfikować bo jest w „dziwnie dużej” obudowie  😛

zbliżenie na podzespoły - modułu HC-SR505


A.D. 2017-02-26 dzięki uprzejmości czytelnika „Wino” główny układ scalony przestał być anonimowy. Producentem tego cacka jest firma EGmicro wytwarzająca między innymi energooszczędne specjalizowane układy scalone. W module zastosowany mógł zostać jeden z dwóch bliźniaczych scalaków różniących się jedyne zakresem napięcia zasilania. EG4001 +2.3V~+6V lub EG4002 +3V~+6V.

Poniższy rysunek przedstawia opis wyprowadzeń, który jest zgodny dla obu wersji układów.

Przeglądając notkę katalogową dowiadujemy się, że z dodatkowymi funkcjonalnościami wcale nie jest tak ubogo. Układ posiada między innymi wejście konfigurujące tryb pracy – pin 4 „A”. Opis tej funkcjonalności przedstawia powyższy rysunek. Dodatkowo producent proponuje rozwiązanie sprzętowe umożliwiające zastosowanie fotorezystora dla dodatkowej kontroli wyjścia – pracy układu.


nota katalogowa stabilizatora  HT71xx-1.pdf (441 pobrań)
nota katalogowa układu scalonego  EG4001_v1-4.pdf (314 pobrań)
nota katalogowa układu scalonego  EG4002_v1-2.pdf (274 pobrania)

Share Button
Tagi , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „HC-SR505 moduł sensora PIR w wersji mini.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + eight =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.