kontroler z minionej epoki – AHA2940UW

Twoja opinia, jest ważna dla mnie!

Chymmm, swego czasu wygrzebałem w szufladzie kontrolery SCSI, zbudowane w postaci „nowoczesnych” ;) kart rozszerzeń PCI. Ponieważ temat jest pokrewny z NAS w końcu chodzi o przesyłanie i gromadzenie danych napiszę parę słów co to jest i skąd się wzięło. Na dziś dzień to już ładny kawałek historii.
Protoplasta SCIS, wywodzi się nawet z 1979 roku i był to standard SASI (Shugart Associates System Inteface), zatwierdzony w 82 jako standard magistrali. Dalsza ewolucja spowodowała zatwierdzenie nowego standardu SCSI w 1986 roku, na tamten czas była to magistrala ośmiobitowa, z transmisją równoległą. Około roku później pracowano już nad Wide SCSI, w odróżnieniu od „zwykłego” standardu była to magistrala trzydziestodwubitowa. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że najbardziej popularna była magistrala 16-bitowa. Wynalazek jako magistrala I/O znalazł zastosowanie w przesyłaniu danych w masowych pamięciach typu „taśmociąg” (hehehe streamer) dyski twarde oraz skanerach itp. Zdecydowanie najczęściej z racji ceny w rozwiązaniach przemysłowych. Ja miałem jeszcze dodatkowo styczność, z duuuużą drukarką wierszową komunikującą się za pomocą magistrali SCSI. :D

Kontroler z urządzeniami łączyło się wielożyłowym, zdecydowanie najczęściej płaskim przewodem o rastrze jak dobrze pamiętam zbliżonym do przewodu IDE(40). W późniejszym czasie również „gęstszych”. Każde z urządzeń, łącznie ze sterownikiem miało ustawiany na blokach DIPSWITCH adres (SCSI ID), oraz pierwsze i ostatnie na magistrali terminację.

Liczba urządzeń magistrali uzależniona była od standardu i tak SCSI (narrow) – 8, Wide SCSI – 16.
Kabel magistrali zawierał 9 żył sterujących i dziewięć bądź 18 przewodów danych. Ponieważ magistrala była tak zaprojektowana aby przesyłać dane na stosunkowo duże odległości, nawet kilkanaście metrów w związku z tym aby uniknąć przesłuchów żyły komunikacyjne rozdzielone były sygnałami masy.

Z biegiem czasu tworzone były nowe warianty magistrali, lecz SCSI zapewnia kompatybilność pomiędzy tymi wariantami. Możliwa jest również współpraca „mieszana” bez konieczności wyboru najwolniejszego lub najprostszego trybu pracy. Podczas inicjacji pracy wykorzystywany jest wolny protokół asynchroniczny w celu ustalenia wzajemnych właściwości i możliwości. W nowszych wersjach opracowano specjalne funkcje treningowe do ustalenia szybkości transmisji oraz procedury do poprawy jakości sygnału. Wszystkie urządzenia łącznie z kontrolerem mają takie same priorytety (jedynie zależne od adresu – wagowo), i zostały podzielone na jednostki wysyłające żądanie i jednostki docelowe, wagi te mogą zmieniać się w czasie w zależności od „potrzeby”. W zależności od napięcia „roboczego” stosowanego w magistrali 5V lub 3,3V należało zwrócić uwagę aby nie „mieszać” urządzeń aby ich nie zniszczyć, ponieważ złącza mogły być identyczne. Jako ciekawostkę można jeszcze przytoczyć brak sygnału taktującego podczas komunikacji.

W związku z tym że magistrala bardzo ewaluowała i stworzono wiele jej odmian powstało też wiele rodzajów złączy, różniących się typami wtyków i gniazd, wielkością, i ilością wyprowadzeń. Choć pod względem ilości wyprowadzeń powstały dwa główne typy – 50 stykowe dla SCSI oraz 68 dla Wide SCSI. W szafach RAID stosowało się oprócz tego tak zwane złącza SCA – 80-stykowe do wersji równoległej SCSI i 40-stykowe do szeregowej wersji Fibre Channel.

typy SCSI

  • SCSI-1: pierwsza wersja standardu. Pozwalała na przesyłanie danych z prędkością 5 MB/s na odległość 6 m,
  • SCSI-2: kolejna wersja standardu. Składa się z dwóch wariantów, zwiększających transfer do 10 lub 20 MB/s (odpowiednio Fast SCSI i Wide SCSI). Maksymalna odległość to około 3 metry,
  • SCSI-3: znany jako Ultra SCSI, prędkość transferu 20-40 MB/s, teoretycznie maksymalna odległość nie przekracza nadal 3 metrów,
  • Ultra2 SCSI: wprowadzono technologię Low Voltage Differential, pozwalającą na zwiększenia maksymalnej odległości do ~12 m. Prędkość transferu 40-80 MB/s,
  • Ultra3 SCSI(Ultra160 SCSI): transfer maksymalny 160 MB/s, dodano funkcje wspomagające wykrywanie i usuwanie błędów transmisji.
  • Ultra4 SCSI(Ultra320 SCSI): transfer maksymalny 320 MB/s.
  • Ultra 640 SCSI: transfer maksymalny 640 MB/s.

Z biegiem czasu protokół równoległy został zastąpiony transmisją szeregową i powstały nowe magistrale SAS (około roku 2004) oferujące transfer do 300 MB/s i Serial SCSI1200 (około roku 2010) o przepustowości 600 MB/s.

Tu z racji określonych lat należało by wspomnieć o wcześniej i później powstałych powstałych magistralach Fibre Channel oraz SATA. FC znalazł zastosowanie nie tylko przy SCSI. SATA jest znana każdemu współczesnemu użytkownikowi komputera.

W tym momencie należało by też wspomnieć o powstaniu (zdaje się przed rokiem 2001) iSCSI, który jako standard zatwierdzono w roku 2003. Dzięki niemu macierze dysków mogą łączone być na wielkie odległości za pośrednictwem protokołu TCP/IP. Funkcjonalność tą obserwujemy w „naszych” NAS, daje nam ona możliwość „podłączenia” odległego zasobu jako lokalnego HDD łącznie z możliwością formatowania itp.

Teraz przedstawię moje skarby.

Kontroler w postaci karty rozszerzeń PCI local bus do komputera PC, AHA2940W/2940UW renomowanej w tej dziedzinie firmy Adaptec.

 

AHA-2940UW to Ultra Wide adapter PCI do Ultra Wide SCSI, który zapewnia połączenie do 15 urządzeń UltraSCSI i przesyła dane z prędkością do 40 MB/s.

Obsługiwane protokoły

SCSI-1
SCSI-2
SCSI-3
WIDE UltraSCSI​

Zaawansowane funkcje SCSI

multi-threaded I/O,
scatter/gather,
tagged queuing,
disconnect/reconnect,
synchronous and asynchronous data transfer​

Sterownik został zbudowany jako Single-ended, aktywny, programowalny za pomocą narzędzia do konfiguracji SCSISelect, z MTBF (średni czas między awariami, Bellcore) 494641 godzin.
PCB wyposażone w trzy złącza komunikacyjne.

External Connectors 68-pin High-Density
oraz internal connectors jedno 68-pin High-Density i drugie 50-pin

Zapewnia obsługę dla dysków twardych, dysków wymiennych, MO, CD-ROM, CD-R, foto CD i tape drives (streamerów) i skanerów. Producent zapewniał 5 lat gwarancyj. Oraz dołączał oprogramowanie dla systemu Windows NT, Windows 95, Windows for Workgroups i DOS: SCSI Tape Backup™ (Backup Basics), QuickScan, CD Player, Photo CD Viewer (Magic Lantern™), Advanced Power Management, SCSI Interrogator™, SCSI Disk Partitioner, SCSITutor™, SCSIBench. Na wyposażeniu były też stosowne przewody komunikacyjne.
Jeden 3-pozycyjny, 68-pin UltraSCSI do połączeń wewnętrznych, oraz jeden 3-pozycyjny, 50-pin UltraSCSI również wewnętrzny.
Okres swojej świetności ten kontroler przeżywał w ubiegłym stuleciu około 1996 roku. elemeledudki Ale ten czas nieubłaganie ucieka.
AHA-2940 Kit Ultra został opracowany dla „Power” użytkowników komputerów, którzy poszukują wysokiej wydajności, oraz wielozadaniowości :Dkosztował 325 dolarów.

Kolejne cacko to: karta ASB-3940UA firmy AdwanSys

 

 

 

 

 

cdn

ps
artykuł opublikowałem kilka miesięcy temu na forum qnapclub.pl

Otagowano , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × trzy =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.