ZS-040 uniwersalna płytka bazowa modułu BT.

5/5 - (1 vote)

Zasadniczo płytka bazowa ZS-040 ma być pomocna przy korzystaniu z modułów Bluetooth o różnej funkcjonalności znanych pod nazwami HC-05, HC-06 i HC-07. Nada się też dla modułów BLK-MD-BC04-A i BLK-MD-BC04-B producenta Bolutek oraz EGBT-046S EGBT-045MS. Przytoczone modele mogą wyglądać identycznie ale pochodzą od różnych producentów, i mają odmienną funkcjonalność. A co za tym idzie ich oprogramowanie firmware może w sposób różny obsługiwać piny IO.

Uniwersalność płytki bazowej ZS-040 ma pozwolić na adaptację tych różnych wersji modułów BT. W jaki sposób – temu właśnie się przyjrzymy.

Zastosowane peryferia mają za zadanie:
– udostępnić interfejs RS modułu BT, w wersji minimalnej – bez sygnałów CTS, RTS,
– umożliwić podstawową konfigurację pracy modułu Bluetooth,
– sygnalizować nawiązanie połączenia bezprzewodowego,
– umożliwić wyłączenie modułu Bluetooth,
– zapewnić prawidłowe zasilanie dołączonego modułu Bluetooth.

Natomiast płytka bazowa ZS-040 nie umożliwi przeprowadzenia wymiany danych za pośrednictwem interfejsów Audio PCM, SPI, USB.

Opis wyprowadzeń płytki bazowej ZS-040.

widok płytki bazowej ZS-040, do modułów Bluetooth Sama płytka jest równie niewielkich wymiarów (37 x 15mm) jak moduł BT. Została tak przygotowana aby zapewnić minimalną ilość wyprowadzeń zewnętrznych. Oczywiście jest to sama esencja ;-). Do dyspozycji mamy więc piny: EN, VCC, GND, TxD, RxD, STATE.
Wejście EN umożliwia wyłączenie zasilania modułu BT, dzięki funkcjonalności użytego stabilizatora oznaczonego symbolem A219 (być może LP2985-N – Micropower 150-mA Low-Noise Ultra-Low-Dropout Regulator). Wyprowadzenie ON/OFF stabilizatora jest podciągnięte do napięcia zasilającego, i jeśli ktoś nie zamierza korzystać z tej funkcjonalności, pin EN może zostać niepodłączony. Podanie potencjału GND do wejścia EN spowoduje wyłączenie zasilania modułu.
Do wyprowadzeń VCC i GND należy doprowadzić napięcie zasilające zgodne z parametrami zastosowanego regulatora napięcia (max 6,5V).
Piny RxD i TxD umożliwią komunikację z elementami zewnętrznymi na poziomie logiki 3v3. W notce modułu BT można wyczytać również, że jego wyprowadzenia tolerują napięcia do 4,7V. Jak się to mówi ja dla świętego spokoju stosuję translatory napięć, gdy moduł współpracuje z układem zasilanym napięciem 5V.
Wyjście STATE pozwala natomiast na przeprowadzenie testowania i sygnalizacji czy moduł BT uzyskał połączenie drogą bezprzewodową.

Płytka ZS-040 posiada jeszcze trzy dodatkowe podzespoły, o których warto wspomnieć. Są to: dioda sygnalizacyjna LED obrazująca nawiązanie połączenia RF, mikro switch wprowadzający moduł BT w tryb konfiguracji, oraz dioda schottky SS0520 (B2) zabezpieczająca układ przed zniszczeniem w przypadku pomyłki przy podłączaniu napięcia zasilającego. W tym momencie zaznaczyć można, że wyprowadzenie do którego podłączony został malutki przycisk jest podciągnięte za pomocą rezystorka do masy układu.

Na powierzchni płytki bazowej ZS-040 należy przylutować moduł BT. Niemniej nie jest konieczne lutowanie wszystkich wyprowadzeń. Mozaika na PCB została tak przygotowana by umożliwić stosowanie modułów o różnej funkcjonalności. Gdzie odmienne piny nadaną mają pożądaną funkcjonalność. Dlatego na wstępie należy zapoznać się z funkcjami wyprowadzeń, a dopiero kolejnie zabrać się za przylutowanie modułu Bluetooth. szkic polaczeń elektrycznych płytki bazowej - schemat ZS-040 Analizując dogłębnie połączenia na płytce bazowej ZS-040 wypatrzeć można połączenie następujących pinów: 24-31 (status – LED), 25-32(status – LED), 26-34 (key – switch). Posiadając rozrysowany schemat jak na obrazku obok, widzimy że producent posłużył się pewnym wybiegiem. Polega on na połączeniu w pary przedstawionych wyprowadzeń, z których tylko jedno należy połączyć z posiadaną płytką modułu BT. Zasygnalizuję ponownie, że wynika to z faktu, iż określona funkcjonalność wyprowadzeń przywiązana jest do innych pinów w odmiennych modułach.

Omówienie interfejsów modułu BT.

prezentacja wyprowadzeń modułu BT na IC CSR BC417 Typowo wygląd interfejsów modułu BT, z IC CSR BC417 wygląda następująco – obrazek po lewej. Jak widać moduł posiada wiele interfejsów, oraz grupę wyprowadzeń uniwersalnych, gdzie to programista decyduje o ich funkcjonalności, i przeznaczeniu. I stąd te całe zamieszanie, oraz taka, a nie inna konstrukcja płytki bazowej ZS-040.
No to teraz wypadało by uściślić, który typ modułu BT jaką posiada funkcjonalność wyprowadzeń … Od czasu kiedy zakupiłem moje moduły (marzec 2014) w sieci internet można znaleźć wiele lepszych i gorszych prezentacji zawierających sprzeczne informacje i błędy … no cóż, pisać jak i śpiewać każdy może  :mrgreen:  jeden lepiej drugi gorzej. Zasadniczo trzeba trzymać się faktów i dokumentacji by prezentacja była wartościowa, i nie wprowadzała w błąd.

No trochę oddaliłem się od tematu, a to z tego powodu, że za każdym razem gdy wyjmowałem z szuflady swoje moduły poświęcałem mnóstwo czasu na obczajenie co jest co i które do którego. A to za sprawą, iż u jednego handlowca nakupiłem różne wersje modułów (HC-05, HC-06) + dodatkowo płytki bazowe. Oczywiście elementy otrzymałem nieopisane  😆 a sięgając po nie sporadycznie za każdym razem, musiałem dochodzić do tych samych faktów na nowo. O ile znalazłem kilka wartościowych prezentacji tych wynalazków w postaci modułów Bluetooth, o tyle na temat płytki bazowej ZS-040 rzetelnych opracowań, niestety nie. Sprzedawca zwyczajowo na moje pytania nie odpowiadał, więc trzeba było przysiąść i coś konkretnego „zmontować” samemu. Dlatego w końcu rozgryzłem to i owo dzięki czemu powstała ta prezentacja bym więcej nie musiał poświęcać czasu na powtórne rozgryzanie o co w tym wszystkim chodzi  😛 Pewno ktoś przy okazji też skorzysta, i przyspieszy swoje prace przy tych modułach, czytając ten zbiór informacji.

bllee … bleee … bllleee…  :mrgreen:

Identyfikacja modułów Bluetooth według cech zewnętrznych jest praktycznie niemożliwa, o ile nie są opisane przez producenta czy też sprzedawcę. A to z prozaicznego powodu, że wyglądają identycznie, a jedynie, co zaznaczałem wcześniej, mają wgrane inne oprogramowanie funkcjonalne (firmware).
Tak więc jeśli ktoś jest w podobnej sytuacji jak moja, posiada różne nieoznakowane typy modułów, nie obędzie się bez podłączania i gimnastyki …

wybrane wyprowadzenia modułu HC-05

Więcej o tym napiszę w czasie późniejszym  😛


rysunek z prezentacją wyprowadzeń modułu BT powstał na podstawie prezentowanego tutaj.


ciekawe opracowania na temat wszystkiego związanego z modułami Bluetooth na które trafiłem:
http://www.martyncurrey.com/
http://www.electrodragon.com/
http://www.14core.com/
zdaje się coś w temacie powstaje też na witrynie: mikrokontrolery.blogspot.com


nota katalogowa diody schottky –  ss0520-ss0540_smd_kod-B2-B3-B4-SD-SE-SF__wte.pdf (3831 pobrań )

Otagowano , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „ZS-040 uniwersalna płytka bazowa modułu BT.

  1. Art komentarz:

    Dlaczego kolega napisał że maksymalne napięcie wejściowe to 6,5V skoro w dokumentacji stabilizatora LP2985 podane jest maksymalne napięcie wejściowe 16V?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − cztery =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.