ciekawe miejsca

3/5 - (1 vote)

Przedstawię tutaj ciekawe miejsca w internecie (być może nie tylko), które moim zdaniem warto „odwiedzić”.
Pewno najczęściej będą to witryny związane z elektroniką, µC, programowaniem w Bascom dla 8015 i AVR, i licho wie co tam jeszcze.

Polecam witrynę gacka, można podglądnąć czym się zajmuje, gdy nie … 😉 o tutaj.

Witryna mojego stryja Andrzeja, zajmuje się malarstwem amatorskim. Pamiętam jak mnie pół nocy bałamucił gdy startował, a ja byłem ledwo żywy ;-D Jak widać dał radę i nawet fajnie wyszło.

Od lat ceniona przeze mnie skarbnica wiedzy o złączach Hardware Book, a dziś (A.D. 2015-05-29) znalazłem równie fajną skarbnicę. Razem będą się znakomicie uzupełniać. 🙂

W końcu przedstawię wam „mojego” mentora – browara a raczej jego prace, ostatnio zmajstrował bardzo ciekawy termometr LAN, oraz układ pokrewny o większej funkcjonalności. Właściwie Roman jest moim motorem do robienia czegokolwiek w zakresie majsterkowania z µC. Ileś tam lat temu odkryłem jego prace, które mi się bardzo spodobały. Więc zaczepiam go aż do tej pory, a on dzielnie znosi kaktusa. Browar stara się utrzymać siebie i swoją rodzinę z konstruowania „wynalazków” bazujących na µC, a nie jest to łatwy kawałek chleba. Na swoim koncie ma kilka prac wdrożonych do produkcji małoseryjnej. W miarę swoich skromnych możliwości służy mi radą i pomocą gdy mam jakąś zagwozdkę.
Tutaj fajowe sterowniki do oświetlenia schodów, oraz różne układy z efektami świetlnymi. Browar opracował też wytwornicę do roztworu srebra koloidalnego 😯 które można stosować zdrowotnie i odkażająco. Opracował też całą „masę” sterowników do efektów świetlnych, które można pooglądać. Wszystkie jego prace można nabyć za naprawdę  skromną opłata. Kilka jego projektów mam zaadaptowanych w domu i od paru lat pracują bezawaryjnie. 😀
Z ostatniej chwili jeszcze jedna witryna z opracowaniami browara -> www.firmaled.pl

Sklep z odczynnikami chemicznymi, oraz nie tylko, warto pozaglądać. Dla przykładu C6H10O – Cykloheksanon cz., 100 ml dobry do klejenia plastiku z rodziny pcv, a do pleksi chloroform cz., 100 ml – CHCl3 (trójchlorometan, trichlorometan) koszt minimalny klejenie wyśmienite. Trzeba zachować szczególną ostrożność przy posługiwaniu się tymi i dowolnymi chemikaliami!!

Podczas rozkminiania wyświetlacza od Nokii trafiłem na ciekawe witrynki ludzi związanych życiem  µC, oto one:
www.microsyl.com
forum związane z komórkowcami i nie tylko, dużo serwisówek do sprzętów itp

A.D. 2014-05-10

Byłbym wielce niesprawiedliwy gdybym pominął stronkę biospassword.eu. Jej właścicielem jest rithien, w „swoich” stronach okrzyknięty magikiem. Jakoś wcale mnie to nie dziwi …. Ktoś zapyta dlaczego? Powiem tyle – prawdopodobnie nawet potrafi załamać czas i w jego wyrwie znajduje miejsce na pasję, tworzenie, swoje calineczki i namiastkę odpoczynku (być może kolejność popieprzyłem). A wszystko to w ciągu „naszych” 24 godzin … Więcej nie powiem ;-p Jakieś kilka tygodni wstecz „strasznie” zamieszał w ciasnej donicy kaktusa, dzięki swojej białej magii ;-d

Tutaj przedstawię blog kolegi Avis, dzięki jego niemałemu wkładowi „jakoś” tutaj zaczęło wyglądać (ale to jego zdanie, dla nie było też pięknie wcześniej …)  ;-P Avis lubi dłubać w „systemach” jest głęboko związany z branżą IT. Ostatnio się bardzo cieszy bo z licznika odwiedzin na swoim blogu zrobił wentylator ;-D

A.D. 2014-06-25

Katalog ze złączami, konektorami i innymi takimi … powiedzmy drobiazgami, niezbędnymi przy budowie PCB o tu. Oj jest tam co przeglądać, zawartość stanowi około 500 stron ze zwymiarowanymi rysunkami oraz opisami.

A.D. 2015-03-01

„interaktywna” ściąga z poleceniami Bascom AVR w podziale na funkcjonalności.
A tutaj przykłady kodów dla różnych ciekawych funkcjonalności.
Jeszcze jedna ściągawka tym razem jest to wykaz błędów, z opisem kodu błędu.

Selektory elementów

A.D. 2015-06-28 postanowiłem pozbierać w jedno miejsce witryny producentów IC (i nie tylko), a dokładnie przygotowane przez nich „wyszukiwajki”. Znacznie ułatwiają przeszukiwanie rozległych zasobów w znalezieniu układu scalonego (lub podzespołu) o poszukiwanej funkcjonalności. 🙂

logo Linear Technology

Linear Technology – lista kategorii została pogrupowana tematycznie, każda podkategoria posiada „Category Detail Page” oraz ” Parametric Table” jako link.

logo AtmelAtmel – do wyboru mamy kategorie Microcontrollers, Touch Solutins, Automotive, Wireles Connectivity, Smart Energy, Memory, Security ICs, Digital Broadcast, More Products. Ja najczęściej zaglądam do selektora µC.

logo Maxim IntegratedMaxim Integrated – w prawym górnym rogu, producent do dyspozycji umieścił otwieraną listę „Parametric Product Tree”, pozwalającą na wybór funkcjonalności elementu według zastosowania i głównych cech użytkowych. Tutaj jest przedstawione również ciekawe menu, ułatwiające przeszukiwanie zasobów. Firma ta pochłonęła innego producenta podzespołów o nazwie Dallas Semiconductor.

logo MicrochipMicrochip – zaawansowany selektor z chowanym menu  „Change Product Group” (lewa strona ekranu) 😉 Do przeglądania udostępniona została szeroka baza układów nie tylko cyfrowych.

logo Texas InstrumentsTexas Instruments – ten producent przygotował selektor w oparciu o dość szczegółowo opracowane „drzewko produktów” (lewa strona ekranu). Dzięki temu dość szybko można wyszukać element o niezbędnych cechach funkcjonalnych, nie tylko w oparciu u główną funkcjonalność. Firma ta pochłonęła innego producenta podzespołów o nazwie Burr-Brown.

logo MicrosemiMicrosemi – ten producent przygotował listę produktów, gdzie niestety trzeba przeszukiwać elementy samodzielnie. Nie mamy też możliwości zestawienia głównych cech podobnych podzespołów. A szkoda bo to istotna możliwość. Odłamem tej firmy jest Zarlink Semiconductor.

logo ToschbaToshiba – hehe tutaj również trzeba trochę pogrzebać, ale na finiszu mamy ciekawie opracowany „wynik”. Widać podzespoły i ich wizerunki. Swoją drogą bardzo ciekawy pomysł do ożywienia żmudnego przeszukiwania. 😀 Ale jest też możliwość posłużenia się zaawansowanym selektorem – o tutaj po wybraniu na liście produktów jednej z interesujących pozycji.

logo CypressCypress – trzeba się trochę naklikać w tym miejscu aby dotrzeć do interesującej pozycji. Na tej witrynie znajdziemy też odnośnik do produktów chyba „powiązanej – pokrewnej firmy bądź działu” pod nazwą Spansion. Do dyspozycji opracowano menu z dość szczegółowo pozwalającym sprecyzować poszukiwany obiekt opcjami. Podstawowa strona z produktami przedstawiona jest tutaj.

logo NXPNXP Semiconductors – witryna zawiera rozbudowaną listę kategorii funkcjonalnych z podmenu. Najpierw trochę trzeba się naklikać by uzyskać zestawienie podobnych pod względem wybranych funkcji układów/podzespołów do porównania.

logo STST Microelectronics – tutaj można sobie poużywać 😀 do dyspozycji (lewa strona) mamy „Product tree” i „Part Number Search” Po wybraniu z listy tematycznej danej grupy otwiera się okno z selektorem takim jak lubię :-p a tam już hulaj dusza.

logo ONON Semiconductor – Na „pierwszy ogień” dostajemy listę tematyczną, po wybraniu z niej pozycji otwiera się zestawienie w postaci tabeli z filtrami. Ale … widoczne też jest u góry po lewej małe menu gdzie możemy poczytać o nowościach 🙂 opracowanych w tej firmie.

logo Analog DevicesAnalog Devices – po załadowaniu witryny do dyspozycji mamy poziome menu „PARAMETRIC SEARCH”, „PRODUCTS” … i chyba te dwie opcje będą najbardziej przydatne w poszukiwaniu „zdobyczy” 🙂 Po nalikikaniu się otwiera się porządny selektor, gdzie w każdej chwili mamy możliwość zmiany wyboru przeglądanej grupy elementów. Oczywiście okno to albo jego rodzaj uzależnione jest od ilości podzespołów i złożoności prezentowanych danych. Nie mniej przy zestawieniach tabelkowych mamy do dyspozycji przycisk „apply filters to this table” 😀 po użyciu którego robi się „normalnie”.

logo Fairchild SemiconductorFairchild Semiconductor – Wielka lista tematyczna do czytania, po wyborze kategorii mamy do dyspozycji zestawienie – tabele z filtrami.

logo IntersilIntersil – najpierw czeka nas dużo klikania, by dotrzeć do tego czego każdy oczekuje gdy trzeba szybko coś odnaleźć, lub porównać cechy wybranej grupy elementów.

logo RealtekRealtek – skromna witryna, a elementy niekoniecznie 😉

logo ROHMROHM Semiconductor – taaaak … klikanie klikanie i w końcu porządny selektor 😉 na przykładzie RTC. Możliwości modyfikacji zestawienia niewielkie – zawiera nieliczne cechy układów. Co zmusza do zapoznania się z notkami katalogowymi produktów. Te z kolei opracowane są całkiem całkiem 😀 .

logo HoltecHoltec Semiconductor – odmiennie opracowana witryna zawierająca barwne zestawienie tematyczne. Po dokonaniu wyboru do dyspozycji mamy tabelkę z wybranymi podstawowymi cechami elementów.

logo AllegroAllegro MicroSystems – po załadowaniu witryny do dyspozycji mamy podstawową listę z podziałem na funkcjonalności. Potem fajnie przygotowany krótki opis ciekawy obrazek z przykładem zastosowania i zestawienie z podstawowymi cechami podzespołów. Firma jest producentem specjalistycznych sensorów i specjalizowanych kontrolerów różnej maści.

logo FreescaleFreescale – ze względu na specjalizowany odłam produkcji, czeka nas dużo klikania na listach, by w końcu dotrzeć do pożądnego selektora, z wieloma cechami podzespołów.

logo FTDIFTDI –  z lewej menu z lista komponentów według oznaczeń, a na środku dłuuugie zestawienie z wizerunkami i parametrami czipów.

logo WinbondWinbond – skromnie monotematycznie, ale czego wymagać od producenta pamięci RAM w różnej maści. Witryna zawiera wszystko co powinna 😉 a nawigacja jest przyjemna i intuicyjna.

logo PTCPrinceton Technology – witryna opracowana w dobrym tonie 😉 . Po wybraniu z meny „Products” załaduje się lista kategorii. Po dokonaniu wyboru do dyspozycji mamy proste zestawienie z wybranymi cechami elementów.

logo ASIXASIX Electronics Corporation – producent specjalizowanych układów scalonych do wyznaczonych celów.

logo SamsungSamsung Semiconductor – tutaj nie fajnie mi się poszukuje czegokolwiek …

Motorola – ta witryna działa u mnie dziwnie ….logo Vishay


Vishay
– prawie umknęła uwadze. Firma produkuje półprzewodniki jak i elementy bierne. NA uwagę zasługują elementy typu MOSFET, diody, kondensatory rezystory i wiele innych ciekawych podzespołów. Witryna ma selektor elementów.

Czasem w poszukiwaniach układów pomaga mi witryna sklepu Futurlec, i kilka innych … przy okazji widoczna jest orientacyjna cena elementów.

Panasonic pochłonęło Sanyo w 2008r, a na dziś dzień prezentuje tą firmę witryna ON Semiconductor.

A.D. 2015-11-09

Kolega pokazał mi fajne klocki: First Software Open-Source PLC, ARDUINO compatible. Dzięki jian pewno nie jednemu się spodoba 😉

A.D. 2015-12-12

A tutaj następne The first Industrial Hardware based on Open Source 20 I/Os PLC

Dodam jeszcze rodzącą się małą platformę PINE A64, First $15 64-Bit Single Board Super Computer

Domoticz mówi sam za siebie 😉

W tym miejscu obliczenia stają się prostsze WEBENCH firmy Texas Instruments.

A.D. 2016-03-21

Dziś za sprawą Piotra (jian) odwiedzałem witryny producentów ciekawych czujników: firma Mlabo, firma Honeywell.

 A.D. 2016-04-21 Popsuli mi Firefox-a

było tak do czasu, aż znalazłem narzędzie do naprawy utraconej funkcjonalności. Po minionym czasie muszę powiedzieć, że powrót do normalności był dziwny. Niemniej radości nie było końca  :mrgreen: Działające rozwiązanie polecę wszystkim, którzy tęsknią za paskiem zakładek w jego naturalnym miejscu.
Zostało się jeszcze uporać z paskiem przewijanie pionowego by działał normallllllnie …

A.D. 2017-05-14 Logo producentów.

Co jakiś czas dopada mnie potrzeba odnalezienia producenta elementu według piktogramu. Wydawało by się że sprawa jest banalna… ale czy na pewno? Powstaje dużo nowych firm wytwarzających dedykowane elementy o wąskiej specjalizacji, dzięki poniższym witrynom identyfikacja jest prostsza.

Link 1.
Link 2. z odzysku ponieważ witryna macierzysta chyba już nie istnieje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − dziewięć =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.