jak to gacy mówi moje „lampki”

Twoja opinia, jest ważna dla mnie!

Tajemniczy nagłówek, ;-D a nie chodzi o nic innego jak o układy elektroniczne, które zbudowałem według swojego lub i nie projektu.

Na razie wkleję linkę do pooglądania, z czasem się temat pewno rozwinie.

Zacznę notować układy elektroniczne kaktusa. Początek roku (2014) mamy to może dobry okres na notatki ;-).

2013-12-02 dwukanałowy sterownik oświetlenia LED sterowanego PWM zaczyna funkcjonować, zostaje do ukończenia pilot IR

Nawet doczekał się swojego tematu.

2014-01 trzecia dekada – wróciłem do tematu automatycznego załącznika oświetlenia z panela DCP, co zaowocowało ponownym uporządkowaniem kodu, i dorobieniem sygnalizacji mrozu 😉 na wskaźniku temperatury. Trochę się napociłem przy tym ale cel osiągnięty. O funkcjonalności sterownika można poczytać tutaj 😉


2014-03-10
ukończone prace nad sterownikiem do wytrawiarki, którą pozostało jeszcze trochę poskładać i wmontować sterownik.

Od czasu do czasu wracam myślami do sterownika rolet okiennych według patentu kaktusa … projekt rozpoczęty od … hohohooo. Płytki na sensory noszą datę 2013-02-28. Są to „największe” PCB jakie widziałem i miałem w ręku – długość 1,4m szerokość 0,9cm. Ale może to i dobrze, bo dzięki Grzegorzowi odkryłem (gdzieś w lutym) moduły Bluetooth i pewno będzie transmisja bez kabli.

2014-04 pierwszy tydzień – od tego czasu uwagę skupiam na uruchomieniu cyfrowego tunera FM, który doczeka się artykułu, oraz na zapoznaniu się z wyświetlaczem LCD z telefonu komórkowego. Od 22 kwietnia nieźle radzę sobie z wyświetlaczem LCD – powstał artykuł o tym. Więc teraz trzeba rozkminić moduł TEA5767  z tego artykułu.
2014-05-03 dzięki modułowi z TEA5767 mogę się tytułować jako „master of noise” ;-D Opanowałem wymianę danych z czipem, niemniej z nieznanych mi przyczyn najlepiej i jako jedyną odbieram radiostację szyyyyyyy! ;-D

2014-06-22 po braku zasilania w domku znowu szlag trafił jeden sterownik Metron-a, akurat ten który pilnuje bojlera … chyba przyszła pora na swoją konstrukcję  😐 Niech się stanie – będzie sterować ogrzewaniem podłogi bojlerem i wentylacją. Oświetlenie chyba zrobię osobno. W końcu nie będę musiał po wszystkich domownikach wyłączać wentylatora.
A.D. 2014-08-04 Prace trwają – szczegóły opisuję tutaj. W końcu podłączyłem µC do RS-a i mam duży wyświetlacz z terminala 😉 nie wiem czemu tyle to trwało …
A.D. 2014-08-11 zamówiłem układ WS2811 będę „mrygał” LEDem RGB w pełnej krasie za pośrednictwem tylko jednego PINa 😀 bajka.

A.D. 2014-10-11 jakoś od tygodnia uwagę skupiam na „potrzebie chwili”. Powstaje sterownik do wymuszonej wentylacji w łazience. Tak się składa, że otrzymałem w podarku od Wojciecha parę skarbów, między innymi ATtiny13 w obudowie 10QFN 😆  i trzeba było wymyślić dla niego zastosowanie. Tematem drażniącym mnie w domku, jest obsługa wentylatora w łazience przez domowników … więc problem ten postanowiłem rozwiązać.

10QFN ATtiny13

„przejściówka” kaktusa …. hehehehehee jak widać można … i lecą komentarze „rithien :: 1 tygodnie temu o 22:24:54 wyglada jak bys spawarka to robil” ;-D

Tymczasem po trochu dalej grzebię w sterowniku łazienkowym … no chyba że robię inne rzeczy …  😛

A.D. 2014-10-18 Tak się składa, że parę dni temu udało mi się zakupić oto takie coś:gniazdo przelotoweaż się prosi aby do środka wstawić jakiś µC by zarządzać zasilaniem odbiornika 😉 Niestety Pani w markecie nie miała więcej takich wynalazków.

A.D. 2014-10-27 od soboty grzebię jak nawiedzony przy BT ;-D wszystko przez Grzesia – i bardzo dobrze Grzeniu73 dzięki ;-p że mnie zagoniłeś do tych leżakujących modułów, i szybciutko wprowadziłeś w temat. Tylko po co popsułeś telefon ;-p
Poprawiłem sobie konfigurację modułu HC-05 na swoje potrzeby, Junior pisze programek pod Androida (nawet coś tam wychodzi) do obsługi kolejnego wynalazku kaktusa. I dobrze będzie funkcjonalna i uniwersalna komunikacja z obsługującym. Przyda się do każdego obszerniejszego projektu. Odpada wyświetlacz i przyciski, na rzecz podłączenia modułu z BT. Piękna sprawa. Manipulatorem będzie telefon lub tablet … z kolorowym wyświetlaczem ;-p

A.D. 2014-11-11 Chyba od dwóch tygodni intensywnie wykonuję instrukcję NOP ;-D Oby to nie było wszystko na co mnie stać w tym miesiącu … mam na myśli ten wpis ;-p

A.D. 2014-11-23 No to chyba obijania się koniec…. W piątek listonorka przywlekła produkcją z firmy Merkar. Muszę powiedzieć, że dokładnie takiego efektu się spodziewałem. A to dzięki pieczołowitym staraniom i konsultacją ze strony Panów: Aleksandra i Jakuba. Z produkcji i jej jakości jestem bardzo zadowolony. Ciekawe czy Panowie bardzo klęli na moją radosną twórczość 😉 Co najważniejsze dali radę i efekt jest rewelacyjny – taki jak chciałem takie PCB otrzymałem. Zdradzę trochę rąbka tajemnicy – dwie warstwy, metalizacja, solder maska, napisy, do tego frezowanie. Trochu szkoda, że tyle czasu to zabiera (uruchomienie produkcji) no ale cóż widocznie musi. Pewno się pochwalę w odpowiednich opisach tą produkcją.

Od pewnego też czasu po głowie chodzi mi wykonanie stolika do wiertarki, na zasadzie stołu krzyżowego z elektronicznym sterowaniem posuwu. Chce by było to urządzenie autonomiczne. W przygotowaniach dzielnie wspiera mnie Grzeniu73, i odpędzić się ode mnie nie potrafi Tomasz ;-p Bezcennych konsultacji udzielił mi też wczoraj Łukasz, tylko czemu tak krótko i mało … hehehehehe
Pierwsze przygotowania już były, rozkręciłem w drobny mak kilka drukarek igłowych 15″ marki Epson. Będą dawcami elementów.

A.D. 2015-01-początek. Zamontowałem sterownik wentylatora łazienkowego. Sprawuje się nieźle. Oby tak dalej 😉

A.D 2015-02-13 Dużo pracy ostatnio włożyłem w rozwój stronki … między innymi powstały nowe podmenu – zbiór wszystkich załączników udostępnionych przy opisach, oraz opis jak to kombinowałem z uprawą specyficznych grzybków – i wcale to nie były „halucynki” ;-p

A.D 2015-03-06 tego pięknego dnia- piątek około godziny 20 tuner TEA5767 zagadał ludzkim głosem … zastanawia mnie czy to dlatego, że ma inny hardware? Sprawa bardzo zagadkowa i dlatego przyciąga dodatkowo moją uwagę. Tym bardziej, że wszystko działa przy kodzie, który stosowałem wcześniej.

A.D. 2015-03-12 Ostatnimi czasy zamawiam w internecie małe zasilacze 5V  i gdy tylko je otrzymam, to rozwalam :mrgreen: Hehe precyzując, poszukuję miniaturowej przetwornicy  z ~230V AC na 5V DC małej mocy, z myślą o tym gniazdku, którego fotka jest powyżej. Konstrukcja musi się zmieścić wewnątrz, i pozostawić jeszcze trochę miejsca na moje flaki …. eeee bebechy które zmajstruję. 😛

A.D. 2015-03-25 od października 2014 pomagam Wojciechowi w prowadzeniu witryny i przygotowuję opisy do modułów na Jego stronie. Tymczasem szykuje się nowa porcja fajowych „gratów”, i znowu trzeba będzie tyrać ….

A.D. 2015-03-27 odgrzebałem temat stary jak µC pod strzechą kaktusa. Wyświetlacz dot matrix i jego sterowanie … Pierwsze moje podchody są z przed 2011-07-10 taką datę nosi PBC z kilkoma wyświetlaczami. W tamtym to czasie będąc początkującym nic nie wskórałem. Zdobyłem jedynie troszkę doświadczenia i odkryłem, że mam nieodpowiednie wyświetlacze … Moje miały wyprowadzoną Anodę na wierszach, a korzystałem z przykładu kodu, który sterował wyświetlaczem z wyprowadzoną katodą na wierszach. Wtedy to też dokonałem zakupu „lepszej” wersji wyświetlaczy … Ponieważ upłynęło sporo czasu i detali już nie pamiętam, mogę stwierdzić jedynie tylko to, że coś mi tam nie poszło i temat przymarł.

Po tym czasie jestem lepszy bo wiem, że kupiłem znowu nie te wyświetlacze co trzeba … :mrgreen: więc trzeba było zmodyfikować hardware i nieco kod aby uzyskać zamierzony efekt. Oczywiście „chwilę” to trwało …. Pocieszający jest fakt, iż wyświetlacze nie są już „głuche”. Pewno temat doczeka się swojego wpisu kiedyś … Do pełnego sukcesu jeszcze trochę brakuje. Próbuje sterować matrycą złożoną z wyświetlaczy 5 x7 w ilości 4szt. Oczywiście wyświetlane informacje nie są statyczne.

A.D. 2015-04-18 miniony tydzień przeleciał niczym błyskawica. Był bardzo intensywny i głównie spędzony pod znakiem RouterBoard-a … skutkiem czego powstał dopisek do artykułu w poszukiwaniu GPIO RB2011UAiS-2HnD, może trochę odbiegający od głównego tematu …

A.D. 2015-05-07 później (znaczy po dłubaniu w RB) ostro grzebałem w maleństwie o nazwie Odroid C1. Ciekawy sprzęt o niemałej mocy, i znikomym poborze energii. Wsadziłem do niego między innymi Partkeepr, popyla znakomicie.
Pewno niebawem na „zielonej stronie” pojawią się testy wyświetlaczy znakowych LCD COB o oznaczeniu WO2004A-TFH#, oraz WO2002A-TFH-AT#, które otrzymałem od pozytywnie zakręconego magika (rithien). Wyświetlacze prezentują się znakomicie i gadają przez magistralę TWI. Dodatkowo będę znęcać się też, nad wyświetlaczem KCSC02-105 marki KINGBRIGHT. Jest to drobny (0,2″), ledowy, siedmiosegmentowiec w wersji do druku nawierzchniowego. Chyba stanowi najmniejszy wyświetlacz 7-seg z jakim miałem do czynienia. Ten egzemplarz sprezentował Pan Tomasz, posiadający sklep na witrynie allegro pod nickiem tomsyty.

A.D. 2015-06-02 od kilku dni rozpracowuje pewien moduł jak widać poniżej z powodzeniem ;-D

Test modułu wyświetlacza siedmiosegnemtowego z dedykowanym sterownikiem TM1637. Więcej można oglądać tutaj ->TM1637 w module z wyświetlaczem LED 7seg, 4 cyfry

A.D. 2015-07-07 popsułem na nieszczęście swoje wyświetlacz, który miał być rozpracowany. Fajne cacko było … WO2002A-TFH-AT.

A.D. 2015-09-05 już po wakacjach i można by się zapędzić do zrobienia czegoś sensownego, tudzież do zakończenia jednej z wielu rozpoczętych spraw …

A.D. 2015-10-10 a tymczasem zachciało mi się przetestować nową bibliotekę do obsługi WS2812, ponieważ wygrzebałem w internecie takie coś: moduł digiLED z WS2812

monitor temperatury i wilgotności A.D. 2016-03-11 ostatnimi czasy poznawałem mały wyświetlacz oled. Ponieważ musiał coś pokazywać, a moja ciekawość porównania odczytów, z różnych/odmiennych czujników temperatury była przeogromna powstał układ monitorujący temperaturę. Wyposażony został w:
• LCD graficzny 0,96″ HTDS-BS96,
• układ scalony MAX6675 z termoparą,
• układ scalony DS18B20,
• i moduł czujnika DHT1120,
• oraz dodatkowo moduł „touch sensor” z układem TTP223.
Tak, że będę miał o czym opowiadać  😀

A.D. 2016-04-12 z tego całego poznawania powstało niezłe zestawienie czujników temperatury, oraz ciekawe urządzenie. Wszystko zaprezentowałem w odrębnym temacie. Warto zaglądnąć 😀 Tymczasem powstawać będzie nowa funkcjonalność. Sygnalizacja temperatur kolorkiem podświetlenia.

przepływomierz YF-S201C A.D. 2016-05-15 Haaa wygrzebałem w szufladzie zakupiony wcześniej przepływomierz. Położę go na wierzchu niech mnie straszy …. W końcu trzeba będzie wykonać próby na mokro  😉 Urządzenie cechowane jest symbolem YF-S201C. Zmierzy przepływ wody w zakresie 1-30l/min, i może pracować pod ciśnieniem 1,75MPa (17,845at – atmosfera techniczna, 17,271 atm atmosfera fizyczna). Posiada króćce montażowe 1/2″.

A.D. 2016-06-02 Przy okazji powstawania pewnego rozwiązania na potrzeby domowe, obcykałem stosowanie kodów VT100/ANSI, które ciekawiło mnie od około dwóch lat. No cóż nie od razu świat zbudowano. Rozwiązanie jest o tyle fajne, że daje możliwości sterowania przez RS232, modułem opartym o µC, za pośrednictwem drugiego urządzenia. Może to być komputer (z systemem Linux lub każdym innym), telefon (gadzetofon), tablet itd. konsolka VT100 / ANSI Każde z tych środowisk nie wymaga w takim wypadku tworzenia extra aplikacji a wystarczy jedynie konsola terminala znakowego.  😀 Gdy dodamy jeszcze do tego komunikację bezprzewodową przez Bluetooth powstanie extra wszechstronnie uniwersalne zastosowanie.
Przykładowy efekt widać na obrazku obok. Starałem zapoznać się z tajnikami sterowania tym właśnie protokołem, oraz usilnie szukałem sposobu na optymalizację kodów sterujących w środowisku Bascom AVR. Co myślę udało się. Oraz zgromadziłem kolekcję wybranych kodów, dzięki którym można uzyskać ciekawą zawartość konsloki. Powstanie stosowny opis.

A.D. 2016-07-10 Od pewnego czasu przygotowuję prezentację między innymi kamery IP Yudor YUC-HB33. Jest to bardzo ciekawa propozycja na rynku podobnych rozwiązań. logo YUDOR, na kamerce IP YUC-HB33

touch sensor pracujacy z napieciem 230V AC A.D. 2016-07-25 Zaciekawiony wykonaniem sensora dotykowego pod szkłem, zakupiłem kiedyś gotowe rozwiązanie, pałając chęcią podglądnięcia mechanizmu. Gdyż moje próby (a raczej przymiarki) wykonania podobnego spełzły na niczym … W końcu po długim okresie oczekiwania – co zdarza się niezmiernie rzadko, listonorka przytargała paczuchę z dalekiego wschodu  😛 Zaczęło się gorączkowe poszukiwanie narzędzi do wypatroszenia wnętrzności …
W efekcie wyłoniło się rozwiązanie oparte o moje ulubione kanapki PCB. Moduł wierzchni tylko i wyłącznie (w tym modelu) do obsługi sensora dotyku i pewno sterowania załączeniem odbiornika. Z kolei ten ukryty w głębi pawa już trochę o czarną magię … realizuje między innymi funkcją zasilania sterownika i załączania obciążenia w postaci żarówek z przewodnikiem żarowym, dołączanych w obwodzie szeregowo ze sterownikiem. Z budowy widać, że producent przemyślanie przygotował konstrukcję do współpracy z podobnym modułem sensora o rozbudowanych możliwościach. Domyślam się, że może występować w wersji wielopuktowych załączników, oraz z pilotem zdalnego sterowania RF. Głównym elementem jest µC PIC-uś którego jedna noga spełnia funkcję touch sensor-a. W tym urządzeniu można podglądnąć wiele ciekawych rozwiązań.

I niech mi ktoś powie, że otwieranie urządzeń niczego nie nauczy …

A.D. 2016-08-20 od tygodnia oczekuję na elementy potrzebne do zbudowania układu programowalnego dzielnika małych częstotliwości. Będzie współpracował z modułem RF transmitującym dane do odbiornika RFX.  :mrgreen: Wszystko przez Lorda Voldemorta (Rafała z forum Qnap-a).

A.D. 2016-11-06 postanowiłem nauczyć się mieszać kolory w LED RGB. Planowany efekt osiągnięty.

A.D. 2016-12-03 naturalnym kolejnym krokiem było obczajenie co to jest korekcja gamma w sterowaniu LED RGB. I o co chodzi? Trochę krzyku o nic … Zjawisko znane mi odkąd zacząłem budować sterowniki oświetlenia na LEDach. Cała sprawa kręci się wokół dostosowania nastaw do widocznego rezultatu.

A.D. 2017-01-21 jakiś czas temu wygrzebałem z szuflady moduł z WS2801S, to ten sam, na którym mieszałem kolorki i postanowiłem obcykać sterowanie tym czymś, w pełnej krasie. Sprawa nie jest wcale, ani to wcale, skomplikowana, a możliwości duuuuuużeeee z uwagi na możliwość łączenia szeregowego (kaskarowego) driverów i wyjścia typu push pull. Sam układ ma wiele możliwości i został skonstruowany zapewniając pewną elastyczność i uniwersalność stosowania. Zachęcam do czytania prezentacji.  😉

A.D. 2017-02-28 od paru dni powstają mini jupiterki do Blus’a. Tak się składa że zastosowałem kilka nowalijek – rozwiązań dla mnie pionierskich. Pierwszym jest zastosowanie drivera prądowego PT4115, który jest idealnym rozwiązaniem do sterowania led różnej mocy. Kolejną ciekawostką było dla mnie użycie laminatu na podłożu aluminiowym  😛 

Tak jak widać na obrazku bez takiego jednego przyrządu było trudno cokolwiek zrobić  :mrgreen: Niemniej jupiterki zaczęły funkcjonować i trwają pierwsze testy.

A.D. 2017-05-20 kręcę się wokół tematu przyciski za szkłem, co najmniej od półtora roku. Pod uwagę biorę dwa rozwiązania – odbiciówka oraz pojemnościowe. Co z tego wyniknie zobaczymy. Odbiciówki stosowane są komercyjnie w sprzęcie kuchennym AGD, więc ma to prawo działać lepiej lub gorzej. Pojemnościowe – kiedyś już robiłem podchody, próba nie udana. Ale przecież rozebrałem moduł na PIC-usiu, który właśnie ma taką funkcjonalność, więc da się. Pozostaje poznać tajniki i zrobić to samodzielnie  :mrgreen:
Dodatkowym bodźcem jest fakt, że po roku oczekiwania posiadam już metalową obudowę do wynalazku, który kombinuję. Powstaje sterownik ukryty za lustrem fenickim.  😀

A.D. 2017-06-25 czerwiec mija szybko, nawet nazbyt … Pewno dla tego, że wszystkie wolne moce przerobowe angażuję w powstawanie jednego urządzenia pomocnego w każdym gospodarstwie domowym. Ha będzie to jeden z niewielu „patentów”, do którego nie będzie trzeba robić obudowy. Dobrałem coś gotowego z istniejących rozwiązań  😉
 

 

Projekt bazuje na następujących zdarzeniach: aktualny czas, jasność otoczenia, detekcja obecności domowników. Na chwilkę obecną męczę się by zrobić fajny wyświetlacz i przyciski – w androidzie  :mrgreen:, bo terminal znakowy to może jest i fajny ale nie musi być akceptowalny dla każdego użytkownika.

A.D. 2017-08-05 po wielu sforsowanych problemach próbach programowania przez zgadywanie (fuuuujjjj), cel został osiągnięty. Nie łatwo nauczyć się czegoś nowego (w pewnym wieku)  :mrgreen: ale nikt nie powiedział, że jest to niemożliwe. A i owszem kosztuje trochę wysiłku, nawet  trochę dużo, czasem przychodzi zwątpienie, niepewność. Los na szczęście obdarzył nas cechami takimi jak wytrwałość i dążenie do realizacji celu … bllle bleee bllllllleeeee. Krótko mówiąc mogę się już pochwalić zielonym GUI do Androida które wykorzystuję do obsługi lampy autonomicznej.

   

 

 

Mając stabilnie funkcjonujące GUI z podstawową funkcjonalnością , projekt mogę rozbudować, o kilka detali dających użytkownikowi dodatkowe możliwości konfiguracji funkcjonalnej samego sterownika lampy.

:mrgreen:

 

 

 

 

A.D. 2018-02-17 Od połowy grudnia czas umyka mi pochłaniany tematami związanymi z drukowaniem przestrzennym. Zakupiłem też drukarkę w zestawie do samodzielnego montażu marki Geeetech. Padło na model Prusa I3 M201. Konstrukcja ma dość duży stolik roboczy, ma możliwość tworzenia deseni – mieszania kolorów w trakcie druku. Mechanika napędzana jest µC STM32 na rdzeniu ARM Cortex M3. Sama nazwa już robi wrażenie  :mrgreen: 

Uruchomiona działająca konstrukcja jest w fazie poznawania i kalibracji. Prezentuje się następująco:

Przy okazji uwieczniło się trochę bałaganu wokół … ale co tam  😛

A.D. 2018-08-12 Chyba dawno mnie tu nie było 😛 Ale to wszystko przez tą drukarkę. Bardzo wciągająca sprawa. Dale się uczę wszystkiego związanego z tą szeroką dziedziną. Tak tak trzeba wiedzieć to i tamto aby było łatwiej. Do poznania jest trochę mechaniki i jej elektryczne sterowanie. Nauczyć się trzeba tworzywa, jego zachowanie w trakcie tworzenia modelu się zmienia. A ja wybrałem sobie ABS. Naczytałem się kiedyś że jest to trudne tworzywo w druku. Więc myślę sobie na początek będzie dobre czemu nie  :mrgreen: Dziś już wiem, że ma swoje kaprysy. No i projektować też warto się nauczyć … W końcu aby wydrukować trzeba narysować. Dalej uczę się cierpliwie wszystkiego, staran się obserwować maszynę i od czasu do czasu coś tam wymienię, poprawie i też popsuję  😀 Do pewnego czasu przybywa też znajomych w Shenzhen. A to dlatego że Panowie z Getech Technology Team od czasu do czasu posłuchają co tam kaktus marudzi im do ucha  🙄

W międzyczasie zbudowałem adapter dual stepstick. I bardzo się z tego cieszę. Wygląda toto tak:

moduł dual stepstick do mojej drukarki Geeetech M201, która wraz z nim dostała drugie życie.

2 odpowiedzi na „jak to gacy mówi moje „lampki”

  1. Roman komentarz:

    Witaj KAKTUS, guru M201. Sam posiadam ten model złożony ale nie uruchomiony. Jestem tylko laikiem raczkującym w tym temacie.

    Mam pytanie, czy sprzedajesz gotowy moduł dual stepstick. jestem zainteresowany.

    Czy posiadasz stronę z opisem złożenia i uruchomienia M201 step by step?

     

    Pozdrawiam

    Romek

    • kaktus komentarz:

      Witaj Romanie.

      Ta drukarka to bardzo fajna konstrukcja. Na początku przygody daje w kość, ale tak zdobyta wiedza i doświadczenie są bezcenne …
      Co do modułu „adapter Dual Stepstick, to posiadam zbędne komplety PCB. Gdy się zleca produkcję trzeba zamówić pewną ilość sztuk. Inną sprawą jest opłacalność takiej produkcji.
      Kilka tematów związanych z tym modelem drukarki planuję zaprezentować tutaj. Więcej informacji na temat budowy i uruchomienia znajdziesz na forum producenta w dziele:

      Board index -> Geeetech I3/DIY Printer series -> Geeetech I3 M201. Zapraszam do odwiedzenia. A w razie nagłej potrzeby, lub sytuacji bez wyjścia jestem tutaj 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 5 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.