Identyfikacja elementów SMD – oznaczenia SMD

3.5/5 - (13 votes)

Ponieważ coraz częściej sięgam po takie elementy i coraz częściej w łapki wpadają moduły i płyty drukowane z tymi elementami, więc bardzo ważna staje się ich prawidłowa identyfikacja. Sprawa jest o tyle istotna o ile trzeba coś naprawić bądź jakiś moduł ma posłużyć za dawcę organów. Wiadomo musimy wiedzieć z czym mamy do czynienia.
Katalogów internetowych może i mało nie ma, ale o porządny nie jest łatwo. Elementy te są bardzo wygodne w użyciu, ponieważ sprowadzają obróbkę mechaniczną powstającego PCB do minimum, wykluczając wiercenie otworów. Zajmują też o wiele mniejszą powierzchnię na płytce w porównaniu do elementów THT. Koniec zalet reszta to udręka z tymi maluchami …. Człowiek „na starość” ślepnie a tu trzeba wytrzeszczu dostawać aby je zobaczyć, z poczytaniem oznaczeń jeszcze gorzej ;-D

Wracając do „katalogów” zawierających oznaczenia SMD, ten jest chyba najlepszy na jaki natrafiłem www.s-manuals.com

katalog SMD

W pierwszym kroku po załadowaniu witryny wybieram Marking SMD – oznaczenia SMD. Po czym w widocznej tabeli – krok nr 2 wybieram początek oznaczenia – pierwsze dwa znaki, jak jest to zaznaczone w nagłówku. Po wskazaniu myszą i kliknięciu na interesującej mnie pozycji (dla przykładu 1G) otwiera się strona z detalami. I już wszystko wiem 😉

katalog SMD detale

Zdarzyło mi się korzystać również z katalogów:
www.marsport.org.uk/
www.dl7avf.info/
www.elektronikjk.com/
nowe odkrycia prezentuję niżej,  :mrgreen:
niemniej tak jak na wstępie zaznaczyłem, przedstawiony jest dla mnie najlepszy. Zarówno pod względem, obszerności bazy elementów jak i jego obsługi. Zatem polecam wszystkim ten „katalog”, i zapraszam do wymiany doświadczeń. Być może ktoś z Was może polecić równie dobrą bazę podzespołów zawierającą inne oznaczenia SMD, a może i obszerniejszą. 🙂

Jeśli wystąpi potrzeba określenia/identyfikacji rozmiaru obudowy elementu SMD watro zaglądnąć do innego mojego artykułu -> oznaczenia footprint-ów i rozmiary SMD i SMT elementów biernych.

A. D. 2016-04-04 trochę o rezystorach SMD.

Kodowanie rezystorów według szeregu EIA-96. Dla mnie to coś stosunkowo nowego. Gdy pierwszy raz zobaczyłem miniaturowy rezystor markowany 15C to pomyślałem, że jest ubrudzony lub napis został uszkodzony … do czasu aż „wziąłem go” na multimetr. O ile do szeregu E24 każdy jest przyzwyczajony rezystory SMD według szeregu E24 i z odczytaniem kodu nie ma problemu o tyle szereg E96 bez tabeli jest raczej trudny do zdekodowania. rezystory SMD według szeregu E96 Pewno najlepszym rozwiązaniem na taką okazję będzie multimetr. Oczywiście podeprzeć się też można gotową tabelą wartości. A dla zatwardziałych twardzieli standardowo przygotowano rozpisany szereg z mnożnikami  😛 tabela wartości E96

Interesującą informacją zapewne będzie też zestawienie mocy z wymiarami tych niewielkich elementów. Bo pamiętać trzeba że przybliżona moc znamionowa również rezystora SMD zależy od jego gabarytów.

oznaczenie kodowe obudowyrozmiar w calach
L x W ["]
rozmiar w milimetrach
L x W [mm]
moc znamionowa [W]
02010,24 x 0,120,6 x 0,31/20
04020,04 x 0,021,0 x 0,51/16
06030,063 x 0,0311,6 x 0,81/16
08050,08 x 0,052,0 x 1,251/10
12060,126 x 0,0633,2 x 1,61/8
12100,126 x 0,13,2 x 2,51/4
18120,18 x 0,124,5 x 3,21/3
20100,20 x 0,105,0 x 2,51/2
25120,25 x 0,126,35 x 3,21
rozmiar
Przedstawione wartości traktować należy jako informacyjne, a detali powinno się szukać w nocie katalogowej podzespołów.

A.D. 2016-10-03 najnowsze odkrycie.

SMD databook -electronic circuits tv schematics audio - 2016-10-03 10:31.12 Haaa z tego znaleziska jestem bardzo zadowolony, nie dość, że prawie wszystkie moje zapytania miały pokrycie to w dodatku szybko można skonfrontować obudowę elementu i trafność wyszukanej odpowiedzi. Katalog http://electronica-pt.com/smd-databook dotyczy tranzystorów i diod w obudowach SMD. Witryna jest o wiele więcej wartościowa niż sam katalog. Warto poszperać.

Bezpieczniki do montażu powierzchniowego.

kodowanie bezpieczników SMD:

Bezpieczniki SMD SMD bezpieczniki Bezpieczniki SMD Bezpieczniki SMD Bezpieczniki SMD

Wybrałem ciekawsze przykłady kodowania z katalogu Littelfuse. Całość do pobrania na witrynie producenta bądź w załączonym pliku  Littelfuse_Fuse_Catalog.pdf (4230 pobrań )

kodowanie kondensatorów SMD.

oznaczenia kondensatorów SMD

Tabela może i trochę leciwa ale bardzo wartościowa. W moich zasobach jest wiele kondensatorów SMD z odzysku.  😛

Jest też bardziej współczesna tabela:

kodowanie kondensatorów SMD firmy KEMET

Przy okazji przedstawię sposób kodowania kondensatorów do montażu nawierzchniowego przez dwóch innych producentów:

smd markinng capacitors Panasonic

kodowanie kondensatorów SMD firmy VISHAY kodowanie kondensatorów SMD firmy VISHAY

Otagowano , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

8 odpowiedzi na „Identyfikacja elementów SMD – oznaczenia SMD

  1. slawekjurek komentarz:

    Polecam katalog elementów SMD dostarczany w wersji PDF, ze strony: http://www.turuta.md/smd2014.html

    Jest płatny, ale niezbędny w mojej pracy i najlepszy jaki spotkałem do tej pory.

    • SMD 197UN komentarz:

      Czesc, jak ktoś to przeczyta moze pomoze mi zidentyfikować uklad SMD
      197UN 14 nozkowy scalak kontrolujacy ladowanie dwoch ogniw Li-ion (7.4V)

  2. Krzysztof komentarz:

    Witam wszystkich i mam prośbę w sprawie oznaczenia elementu smd chodzi o kod na ukladzie,to jest taki maly kwadracik moze ma 5min na 5,kod jest taki MT5ZE ,szukalem po różnych katalogach ale nic z tego jest tylko MT ale to mi nic nie daje bo pisze że niby dioda ale rysunki sa całkiem inne,element jest wmontowany w laptopie i sie strasznie grzeje jak nawet laptop nie jest wlaczony i w ogole nie moze sie wlaczyc i mozliwe ze jest uszkodzony,moze ktoś jest w temacie i mi pomoże,dzieki i pozdrawiam.

     

    • kaktus komentarz:

      Cześć Krzysio.

      Podstawa w identyfikacji to ustalenie typu obudowy. Możesz tez podać tutaj link do fotografii która wykonasz. Musi być w dobrej jakości i czytelna.

      • Krzysztof komentarz:

        Witaj kaktus,nie mogę załadować zdjęcia tutaj bo mi tu nie otwiera moich zdjęć w galerii. Układ ma dokładnie 3 minimetry na trzy taki mały czarny kwadracik,od lewej strony wychodzi 6 wyprowadzeń zaraz na skraju obudowy pod spodem, na dole i na górze jest po jednym wyprowadzeniu a od prawej strony wchodzą dwa wyprowadzenia.Podejrzewam ze to jest jakiś stabilizator i się bardzo grzeje odłączyłem baterie bo zaraz się układ grzeje,tylko nie wiem do końca czy układ ma w sobie zwarcie czy zwarcie ma jakiś element który ten układ zasila ,ale tylko ten układ się grzeje a laptop to jest HP Spectre ten taki cieniutki z dyskiem SSD,jakby znalazł schemat to bym się prędzej zorientował co i jak ,Pozdrawiam

        • kaktus komentarz:

          Proponowałem podanie linku do zewnętrznego serwisu z fotografią. Np imgur.com. Wysyłasz swoją fotkę do temu podobnego serwisu (obrazkowni) i tutaj wklejasz link. Wtedy wszyscy mogą obejrzeć Twoją fotkę.

  3. domi komentarz:

    Rewelka, strona ląduje w zakładkach. 🙂 Dzięki za spis!

  4. Krzysztof Ochab komentarz:

    Proszę o kontakt, sprawa dotyczy uszkodzonego tranzystora sot-23. Nie mogę wysłać Panu priv’a. mój mail gkoc…@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + 15 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.