Panel frontowy dekodera Cyfrowego Polsatu DSB-717

4.5/5 - (2 votes)

Wwidok modułu DSB-717cześniej przedstawiłem swoje rozwiązanie oparte o moduł z dekodera Echostar DSB-616. Oraz polecałem moduł z odzysku do powtórnego wykorzystania. Teraz zarekomenduję inny podobny moduł, też z dekodera Cyfrowego Polsatu Echostar. Tym razem o oznaczeniu DSB-717.  😉 Ten jest ciekawszą alternatywą na płytkę ewaluacyjno poznawczo testową z µC Attiny2313. Flaki wyjęte żywcem ze sprzętu prezentują się następująco.

widok modułu frontowego z dekodera DSB-717Nasza płytka testowa jest już „bardziej zaawansowana” ;-D w porównaniu do poprzedniej. Nie lada gratką jest dwukolorowy led, 3x tact switch, oraz odbiornik podczerwieni. Te dodatkowe funkcjonalne elementy na szczęście nie są trwale połączone na PCB do portów µC. Posiadają wyprowadzenie w postaci osobnych punktów lutowniczych przy krawędzi płytki z dołączonym przewodem wielożyłowym. Dzięki takiej organizacji można łatwo zastosować potrzebne elementy według indywidualnej potrzeby, a pozostałe nie będą zawadzały gdy będzie się nadawało nowe życie modułowi. Za to być może drobnym utrudnieniem jest brak wyprowadzonych na złączu „głównym” pinów służących do programowania pamięci flash µC. PCB  jest wyposażone w rozrzucone na swojej powierzchni punkty lutownicze, do których możemy się przyczepić aby zaprogramować µC. Są one bardzo dobrze oznakowane i ich identyfikacja nie powinna stanowić problemu.

moduł z dekodera DSP-717 z opisanymi punktami lutowniczymi do programowania

moduł z dekodera DSP-717 z opisanymi punktami lutowniczymi do programowania

zlacza modułu

Na dwustronnym PCB modułu DSB-717 do dyspozycji mamy: ATTINY2313-20SU, LED czerwono/zielony, dwa dwu pozycyjne wyświetlacze KH20401AJ1B, odbiornik podczerwieni o tajemniczym oznaczeniu B174, 4x tranzystor 1F (NPN BC847B, SOT-23), diodę małej mocy, 2x kondensator elektrolityczny 10µF 25V, oraz 1x 47µF 16V, kondensatory ceramiczne w obudowach SMD 0603 100nF, oraz rezystory też mini kurdupelki w rozmiarze 0603, i 3x mikro switch 😉 no i jeszcze miejsce na wlutowanie dodatkowego LEDa. Wyprowadzenia na brzegu płytki zgrupowane są w dwa złącza jak już wiemy jedno z peryferiami – 9 pin raster 2,0mm. Drugie ma wyprowadzone sygnały komunikacyjne 5 pin raster 2,0mm. Podobnie jak w poprzednim przypadku (DSB-616) wyświetlacze mają niedziałające punkty dziesiętne – a szkoda….
JA akurat ćwiczyłem na tym module procedurę do „zaawansowanej” obsługi przycisku, która działa w sposób następujący: µC zlicza krótkie kliknięcia, które można wykorzystać w kodzie do obsługi różnych działań. To jeszcze nie wszystko ;-p dodatkowo rozróżniane są przytrzymania przycisku. Naduszenie i trzymanie wciśniętego guzika, w programie powoduje zmniejszanie wartości zmiennej w obrębie byte. Kolejne naduszenie będzie powodowało zwiększanie tej samej zmiennej, i tak cyklicznie w kółko … dzięki mojemu kodowi mając do dyspozycji jeden przycisk zwierny mamy do dyspozycji wiele możliwości nastaw bez budowania skomplikowanego wielopoziomowego menu. Przycisk skanowany jest co 20ms, zwłoka na podjęcie akcji wynosi 2s.

W poprzednim artykule umieściłem schemat (z możliwością pobrania opracowany w Eagle) tamtego modułu, który niewiele odbiega temu rozwiązaniu. Drobne detale różniące te opracowania to inne sygnały wyprowadzone na złącze oraz w module z DSB-717 – dodatkowe elementy. Reszta jest identyczna.

Mała demonstracja, która powstała 10 grudnia 2012, oczywiście z wykorzystaniem prezentowanego modułu ;-D


Nota katalogowa wyświetlacza LED 7-seg LA4022-11.pdf (5103 pobrania )
Nota katalogowa µC ATtiny2313

Otagowano , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

16 odpowiedzi na „Panel frontowy dekodera Cyfrowego Polsatu DSB-717

  1. Stanis komentarz:

    Witam.

    Jestem początkujący w dziale elektroniki i trochę bawię się z arduino. Posiadam taki sam panel i chciałbym wykorzystać go jako wyświetlacz przy budowie chronografu (coś w tym stylu link). Ale nie mam pojęcia jak podłączyć ten panel i czy są jakieś gotowe biblioteki do tego. Potrafisz mi jakoś pomóc? W sieci nie znalazłem innych informacji na temat tego panelu.

    • kaktus komentarz:

      Idea ciekawa,
      być może musisz podejść do tematu jak do integralnego projektu nie związanego z Arduino. Moduły prototypowe tej platformy, oczywiście te które widziałem przeglądając internet bazują na „dużych” µC o większych zasobach sprzętowych. Gdzie niezbędne połączenia tworzysz samodzielnie.
      Oczywiście są też wyjątki np bardzo ciekawy moduł Digispark z ATtiny85.
      Moduły Arduino mają też możliwość ładowania kodu przez UART, dzięki zaszytemu bootloaderowi.
      Pracując z modułem panelu frontowego już masz µC w postaci ATtiny z 2kB pamięci na kod, oraz zrealizowane połączenia na PCB. Nie masz natomiast możliwości załadowania kodu dzięki bootloaderowi.
      Ten akurat µC posiada sprzętowy UART, lecz zaprogramowany został do innych celów bo pracował w urządzeniu, więc nie ma zaimplementowanego kodu bootloadera. Zostaje możliwość programowania np programatorem USBasp, po wcześniejszym skasowaniu kodu „oryginalnego”. Podłączasz się wtedy do odpowiednich punktów lutowniczych na PCB. Jeżeli z tym sobie poradzisz to będziesz miał możliwość wgrania do µC swojego kodu, który stworzysz.
      Co do bibliotek do obsługi wyświetlacza 7-segmentowego to zgaduję, że pewno są dla platformy Arduino. ;-D Spróbuj sam zrealizować obsługę takiego wyświetlacza bo nie jest to zawiłe i skomplikowane. Coś o tym pisałem w temacie – jak kaktus poznawał wyświetlacz LED dwukolorowy … Przy okazji poznasz parę ciekawych zagadnień i pewno coś nowego się nauczysz.
      Link który podałeś zawiera wyświetlacz z zrealizowaną częścią połączeń wewnątrz. Tu akurat nie musisz się martwić, ponieważ nasz moduł ma podobnie zrealizowane połączenia (na PCB) i wyświetlaczem będzie się sterować identycznie. Natomiast cały moduł to inna bajka. Zawiera LED kontroler (HT16K33), którym zarządza się przez TWI.
      Do budowy Twojego stopera (chronografu) będziesz musiał zapoznać się z obsługą przerwań, by nauczyć się odmierzać precyzyjne odcinki czasu. Myślę iż do takiego projektu ten moduł się nadaje i wystarczy pamięci na kod.
      Powodzenie zależy od Twojej dociekliwości i zawziętości. 😉

  2. Stanis komentarz:

    No właśnie zamierzałem programować ten procek na płytce za pomocą arduino. Chodziło mi o to żeby podłączyć do panelu „bramki” i zasilanie a na procka wsadzić program który będzie liczył czas. W sumie nic skomplikowanego tylko jak sam na końcu napisałeś trzeba trochę „dociekliwości i zawziętości„. Pokombinuje i może się uda. Dzięki.

  3. Zielek komentarz:

    Witam, mam taki „układzik” i nie wiem jak go uruchomić, a i dodam, że chciałbym zrobić z niego jakiś mały zegarek. Liczę na pomoc.

    • kaktus komentarz:

      Z czym sobie nie radzisz Zielek.
      Po pierwsze aby cokolwiek zrobić z tym modułem powinieneś podłączyć programator w odpowiednie punkty. Zgodnie z zasadą podłączania, mam tu na myśli prawidłową topologię wyprowadzeń. Kolejno trzeba skasować oryginalną zawartość pamięci flash. A potem to już hulaj dusza 😉

  4. Zielek komentarz:

    Programator USBasp wystarczy? i gdzie podłączyć zasilanie do wyświetlacza?

    • kaktus komentarz:

      Oczywiście, programator UsbAsp jest dobrym wyborem, sam taki używam.
      Na kolejne swoje pytanie znajdziesz odpowiedź po zapoznaniu się z treścią opisu i fotkami, które załączyłem. 😉

  5. Zielek komentarz:

    Dzięki za szybką odpowiedź.

  6. Zielek komentarz:

    Czy dałoby się podłączyć jakoś ten odbiornik podczerwieni?

  7. Zielek komentarz:

    jeszcze nie programator będzie w tym miesiącu na wypłate XD

  8. Radiowiec komentarz:

    Witam – posiadam płytkę jak w temacie  CBS54SE DSB717+ Chciał bym zrobić zegarek  tyle że nie wiem skąd wziąć oprogramowanie do Atmelka – mam programator BeeProg i mogę go zaprogramować – jeśli może ktoś podesłać opis i program co i jak był bym wdzięczny – z góry dziękuję i pozdrawiam.

    • kaktus komentarz:

      A sam nie czujesz się na sile zacząć fantastyczną przygodę? Popróbować programowania i konstruowania swoich projektów?
      Na mojej witrynie jest bardzo dużo wiadomości jak oprogramować funkcjonalność zegarka. Zarówno przy pomocy dodatkowych modułów z precyzyjnymi zegarami jak i bez nich.
      Jakby nie wystarczyło to zawsze możesz pytać.

  9. Zielek komentarz:

    Panie Kaktus wymontowałem sobie z tej płytki odbiornik IR i sęk w tym, że jak chce podłączyć ten odbiornik do Arduino to na serial monitorze nie ukazują się wartości danych przycisków. Natomiast gdy podłącze z powrotem na płytce to wszystko działa. Moje pytanie jest takie: jakie tam należy umieścić rezystory? bądź kondensator. Dziękuję za odpowiedź.

     

    • kaktus komentarz:

      Panie 🙂 Zielku, pozaglądaj tutaj -> Sensor IR w standardzie NEC VS1838B.
      Być może to nie jest identyczny odbiornik IR, ale pewno rządzi się podobnymi prawami. Niezbędny będzie pullup. Na końcu opisu są notki katalogowe z typowym podłączeniem i wartościami elementów – można się sugerować.
      Ewentualnie warto rozgryźć co jest podłączone w module, który używasz.

  10. Zielek komentarz:

    tanks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 14 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.