Projekt ESP3D + moduł ESP-11 z niewielką pojemnością flash.

Twoja opinia, jest ważna dla mnie!

Moja prezentacja nawiązuje do projektu: ESP3D, i wykonania niewielkich jego modyfikacji.
Dotyczyć będzie przygotowania wirtualnego dysku w pamięci flash modułu ESP8266 – a dokładnie modyfikacji pojemności nośnika elektronicznego. Sęk w tym, że do uruchomienia tego projektu przystąpiłem wygrzebując z szuflady moduł w wersji sprzętowej ESP-11, który na swoim pokładzie posiada przylutowaną pamięć flash 25Q40BT 512kB (4Mbit SPI flash). Co umożliwia uruchomienie projektu, ale stwarza pewne niewielkie komplikacje. Szczegóły o tym przedstawię w dalszej części.

Aby cieszyć się wspomnianą funkcjonalnością

niezbędne jest posiadanie uruchomionego dodatku w środowisku Arduino: SPIFFS Uploader tool (zagwarantuje wysyłanie zawartości wirtualnego dysku),
Szczegółowy opis projektu i proces instalacji zaprezentowany jest na witrynie ESP3D/wiki/Install-Instructions. Tak jak już wspomniałem na wstępie, projekt dopuszcza zastosowanie wybranej wersji modułu ESP. Lecz przygotowana przez autora organizacja pamięci flash, uniemożliwia jego prawidłowe uruchomienie. Stało się tak dzięki ciągłemu rozwojowi projektu, a autor wręcz zaleca zastosowanie modułu z pamięcią o większym rozmiarze. Ma to też swoje inne zalety funkcjonalne.

Mnie zależało tylko aby uruchomić projekt w celu zapoznania się z jego możliwościami i wykonania próby uruchomienia z drukarką Geeetech I3 M201, którą posiadam. Tak więc ochoczo zabrałem się do pracy przy pomocy Jacka Juniora vel panicz. Syn jak to zwykle bywa marudząc przygotował mi środowisko Arduino, oraz szablon niezbędnego projektu.

W lokalizacji programu :

istnieje plik definicji z opisem organizacji przestrzeni pamięci o nazwie boards.txt, i właśnie jego zawartość należy zmodyfikować. Jego zawartość program wyświetla w menu. Plik ten zawiera również odwołanie do kolejnych plików konfiguracyjnych.

Treść dodana do pliku boards.txt:

Kolejna czynność to:

wykonanie nowych plików konfiguracyjnych „.ld”

Lokalizacja tego rodzaju plików środowiska, zainstalowanych w moim systemie:

zawartość pliku: eagle.flash.512k96.ld

zawartość pliku: eagle.flash.512k112.ld

konfiguracja z pliku: eagle.flash.512k120.ld

Tym sposobem utworzone zostaną kolejne profile umożliwiające skonfigurowanie przestrzeni pamięci w taki a nie inny sposób. Aby utworzyć prawidłowy skrypt niezbędne jest zdobycie wiedzy o organizacji pamięci oraz zastosowanego systemu plików, i wykonaniu potrzebnych obliczeń. Oczywiście ta część zadania przypadła Juniorowi. :mrgreen: Docelowo konfiguracji powstało kilka, z uwagi, że doświadczalnie dobieraliśmy podział, który umożliwił prawidłowe wgranie i działanie projektu, z użyciem modułu ESP-11 (z układem 25Q40BT na pokładzie).

Bez nowego podziału dostępnej przestrzeni projekt albo nie mógł zostać wgrany do pamięci modułu, albo pliki serwera web nie mieściły się w przygotowanej przestrzeni. Dzięki nowej konfiguracji projekt uruchomiłem z powodzeniem! 😛 Profil konfiguracji spełniający wymagania aplikacji to między innym ten z 112kB SPIFFS.


Tak prezentuje się moduł ESP-11 podczas testów funkcjonalnych projektu ESP3D.  😀 

 

Zaprezentuję jeszcze kilka widoków z funkcjonowania web panelu ESP3D.

 

Otagowano , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 1 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.