DS3231 i kolejny moduł RTC z EEPROM

5/5 - (1 vote)

Na witrynie producenta układ DS3231SN ma następujący opis:

Extremely Accurate I²C-Integrated RTC/TCXO/Crystal

moduł z DS3231SN i AT24C31

moduł ZS-042 z DS3231SN i AT24C32N

;-D jak by to powiedzieć – niezwykle? wyjątkowo? skrajnie? czy ekstremalnie? dokładny … no to zobaczymy jak to będzie. Niewątpliwie IC posiada bloki funkcjonalne mające na celu uczynić tą cechę bardzo realną. Dla mnie ciekawym rozwiązaniem jest zintegrowanie struktury IC z rezonatorem kwarcowym oraz cyfrowym termometrem. Lecz to dopiero połowa „wyposażenia” modułu. kolejną jego częścią jest układ scalony AT24C32N.

 

,

moduł z DS3231SN i AT24C36

moduł ZS-042 z DS3231SN i AT24C32N

Tak a nie inaczej to nowe cacko wygląda. Na mój gust trochę daleko został umieszczony kondensator blokujący zasilanie pamięci nieulotnej. Jest LED jako kontrolka zasilania i dodatkowa dioda, jej funkcję muszę dopiero rozpracować gdyż jeszcze nie posiadam schematu modułu. Widoczne są też fajowe rezystory RPACK w wersji SMD, pewno pracują jako pull-up. Oraz pola lutownicze A0, A1, A2, z których należy korzystać jak ze zworek. Dzięki  nim można ustawić/dostosować adres pamięci EEPROM na magistrali I2C. Na odwrocie PCB do dyspozycji jest gniazdo na baterię podtrzymującą zasilanie zegara RTC by ten mógł dalej pracować po odłączeniu zasilania głównego. Moduł wyposażyć można w jedno z dwóch złączy krawędziowych, albo oba – jak kto woli. Na złączu mniejszym są do dyspozycji podstawowe sygnały czyli zasilanie i linie magistrali I2C. Na złączu obszerniejszym wyprowadzono dodatkowo sygnał z generatora wzorcowego 32kHz, oraz wyjście INT/SQW.

Ooo udało się zdobyć schemat i to dzięki uprzejmości Pana Wojciecha u którego robiłem zaopatrzenie 😉moduł z DS3231Chymmm po zapoznaniu się, stwierdzam, że moje podejrzenia były słuszne, bateryjka „dostaje” napięcie zasilające. Trzeba to wziąć pod uwagę przy doborze ogniwa na zasilanie backup, albo pogrzebać w PCB modułu, by odczepić to zasilanie gdy dysponujemy zwykłą baterią.
Moduł posiada trzy otwory montażowe Ø2mm, oddalone od siebie parami o 2,0cm oraz 1,75cm.

Trzeba będzie załączyć ten układ w końcu i sprawdzić jego funkcjonalność … nie ma na co czekać!

W końcu po około tygodniu czasu podłączyłem moduł do zasilania, razem z wetkniętą baterią CR2023. Po dwóch dniach w których układ pracował po kilka godzin bateria nie wybrzuszyła się, a multimetr wskazuje na niej napięcie 3,354V. Zmierzyłem też płynący prąd przy załączonym zasilaniu głównym wynosił 4,65mA. Trzeba będzie się zainteresować szerzej ogniwami 2032 żeby było wiadomo co i jak … bo powszechnie wiadomo, że baterii nie ładujemy. I w takim wypadku należy zastosować się do moich uwag powyżej – wylutowywujemy diodę lub rezystor …

Chyba warto by też przytoczyć trochę istotnych danych o parametrach pracy modułu, a co z  tego wynika „przyczepionych” doń układów scalonych. Więc aby oba układy funkcjonowały moduł należy zasilać napięciem z przedziału 2,3V do 5,5V. Tutaj ogranicza nas RTC, ma mniejszy zakres pracy pod względem dopuszczalnych napięć zasilających. Co do komunikacji oba mogą pracować z magistralą I²C taktowaną częstotliwością 400kHz. Przy czym EEPROM wymaga wtedy wyższego napięcia zasilania (5V). Zakres temperatury otoczenia znowu wytycza RTC i w zależności od jego wersji moduł może pracować w temperaturach -40°C do +85°C lub 0°C do +70°C. Istotną sprawą może być ograniczenie sprzętowe modułu, polegające na połączeniu pinu WP układu AT23C32 na stałe do masy. A mogły by być umieszczone goldpiny, w postaci zworki, nie psujące tej funkcjonalności. Tak samo jak z doprowadzeniem zasilania do podstawki na ogniwo backup. Jedna dodatkowa zworka, a funkcjonalność o niebo lepsza …

Niebawem powstanie opis samego układu scalonego RTC DS3231! oraz przykład kodu do jego obsługi w Bascom.

A.D. 2014-10-28 oto link do wspomnianego opisu ->funkcjonalność DS3231 i obsługa w Bascom


nota katalogowa DS3231 z witryny producenta
nota katalogowa AT24C32.pdf (3479 pobrań )

Otagowano , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „DS3231 i kolejny moduł RTC z EEPROM

  1. ktoś komentarz:

    Witam!
    Po wgraniu programu (sterowanie wyjściem 32kHz oraz SQW/INT) do arduino pro mini podłączyłem miernik do pinu (DS3231) 32K i GND i widzę, że napięcie zmienia się co 2 sekundy od 1.02V do 3.5V. Dlaczego napięcie nie spada do 0V?

    Podłączając natomiast miernik do pinu SQW i GND napięcie od 0.1V do 3.36V. Dlaczego w tym przypadku napięcie nie zmienia się co 2 sekundy tak jak zostało to ustawione w programie?

    • kaktus komentarz:

      Drogi ktosiu sprawa jest trochę bardziej zawikłana i wynika z faktów:
      1. warto się przyjrzeć budowie wewnętrznej układu czy te dwa wyjścia się czymś różnią,
      2. pooglądaj charakterystykę napięciową stanów logicznych na wejściach i wyjściach cyfrowych,
      3. multimetr nie jest najlepszym przyrządem do monitorowania wyjść z częstotliwością, może lepiej zbudować prosty igłowy analizator stanów logicznych, lub posłużyć się profesjonalnym analizatorem bądź oscyloskopem.

      A tak ogólnie to jeśli ten program uaktywnia wyjście 32kHz, to nie da się tej częstotliwości namacalnie oglądać na woltomierzu – będą pokazywane jakieś wartości powiedzmy losowe. 😉
      Podobnie dotyczy się wyjścia drugiego. Zakładam, że jest aktywne i generowana jest na nim ustalona częstotliwość z zakresu 1Hz do 8kHz. W przypadku najniższej częstotliwości (1Hz) zmiany stanów tego wyjścia z powodzeniem będzie można obserwować za pomocą multimetru, bo następują wolno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście − osiem =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.