Made by Merkar

Twoja opinia, jest ważna dla mnie!

miedziane nity

Każdy projektowany obwód elektroniczny w fazie finalnej kończy jako realizacja płytki drukowanej. Można ją opracować samodzielnie, i wykonać też. Wszystko jest pięknie i świetnie gdy rozmiary padów szerokości ścieżek i raster wyprowadzeń „łagodnie” nam to umożliwia. Dodatkową barierą mogą być opracowania w postaci obwodów dwuwarstwowych gdzie zapewnić trzeba zapewnić połączenie warstwy górnej z dolną. Oraz w fazie wytwarzania zsynchronizować jedną z drugą. Na dziś dzień (2015-01-17) rozwój technologii i obfitość wymyślnych półproduktów z powodzeniem umożliwia wytworzenie w domowych warunkach nawet skomplikowanych obwodów dwuwarstwowych. Wszystko niestety okupione będzie żmudną i długotrwałą pracą. Zagorzali czytelnicy tego bloga nie raz mogli zaobserwować moje wzmagania gdzie z powodzeniem „produkowałem” płytki do układów scalonych o rastrze 0,5mm i w dodatku układ lutowałem starą poczciwą Lutolą grotową :mrgreen: Płytek dwustronnych nie lubię robić choć zdarzało się. Najczęściej w fazie projektu tak kombinuję/optymalizuję mozaikę ścieżek by jeśli to niezbędne druga warstwa była minimalna, i realizuję ją w postaci izolowanego cienkiego drutu nawojowego. Można też wykonać specjalne dodatkowe pady, a przelotki z zalutowanej po dwóch stronach srebrzanki bądź innego drutu. I tu muszę się pochwalić gdyż w maju 2013 udało mi się nabyć miedziane nity przelotowe.

wymiary nitów przelotek do PCB wielowarstwowego

rozmiar nitaØ wewn.
[mm]
Ø zewn.
[mm]
długość
[mm]
Ø kołnierza
[mm]
grubość ścianki
[mm]
0,40,40,62,20,90,1
0,60,60,82,21,30,1
0,80,81,02,21,60,1
1,01,01,42,52,20,2
1,21,21,62,62,60,2
1,51,51,92,73,10,2

Ostatnio dla swojej wygody zdecydowałem się zlecić wykonanie mojej radosnej twórczości firmie żyjącej z wytwarzania płytek dla obwodów drukowanych. Po raz już kolejny padło na firmę Merkar. Po raz kolejny bo swoją premierę miałem u Panów w lutym 2013. wtedy to potrzebowałem aby wykonano mi PCB o wymiarach ~140cm x 0,9cm o grubości laminatu 0,9mm. Projekt udało się zrealizować ale płytka musiała być podzielona na 3 elementy, tak aby mogła zostać wykonana w linii technologicznej. PCB zostało wykonane z dwoma warstwami, i zieloną soldermaską, oraz metalizacją otworów. Czas realizacji do przyjęcia zgodny z zakładanym. Realizacja wysyłki można powiedzieć że sprawna, choć samo PCB w moim mniemaniu zostało słabo zabezpieczone na czas transportu. Na szczęście pocztowcom nie udało się zniszczyć długich delikatnych płytek, choć opakowanie było rozdarte i miałem obawy o kompletność zawartości. Płytki były wykonane jakościowo dobrze, choć zawierały błędy w obszarach polygon. Co prawda Pan Aleksander po zapoznaniu się z faktami proponował wykonanie dodatkowych egzemplarzy bez błędu, lecz płytki były stosunkowo drogie, błąd do zaakceptowania, więc nie zdecydowałem si na darmowe dodatkowe egzemplarze by nie wyjść na naciągacza. Suma sumarum jestem zadowolony, że Panowie wykonali mi tak nietypowe zlecenie.

PCB na czujnikiTeraz do wykonania były płytki do projektu sterownika wentylatora na ATtiny13 z tytułu malutkiej obudowy µC.

PCB bottom PCB top

Projekt wykonałem w dwóch warstwach aby upchnąć elementy na niewielkiej powierzchni dostosowanej do wymiaru kolejnej płytki, z którą sterownik jest połączony.

widok całego sterownika z modułem PIR i modułem przekaźnika widok_4

Widok zmontowanego urządzenia.

 Kolejnym opracowaniem jest obwód drukowany dla części wykonawczej i zasilacza dla autonomicznego sterownika oświetlenia bazującego na module z dekodera cyfrowego polsatu DSB-616. W prawdzie poprzednia płytka bazowała na jednowarstowym wykonaniu które popełniłem, lecz zdecydowałem się na wykonanie dwuwarstwowe z nowym rozmieszczeniem podzespołów.

nowa wersja PCB widok bottom nowawersja PCB widok top układ wykonawczy

Muszę powiedzieć, że od momentu pierwszego zapytania z mojej strony spotkałem się z niesamowitą uprzejmością i odniosłem wrażenie niezwykłej dbałości o klienta. Panowie Aleksander oraz Jakub z rzadko spotykaną pieczołowitością dbali by produkt finalny był w 101% zgodny z moimi wyobrażeniami i oczekiwaniami, zasięgając z mojej strony dodatkowych konsultacji jak i udzielając mi dodatkowych wskazówek. O Pani Joannie też powiem ciepłe słowo, gdyż w zawrotnym tempie od wykonania przeze mnie płatności zrealizowała/zezwoliła na wysyłkę wykonanych obwodów drukowanych. Tak, że te przychylne słowa z mojej strony, są wynikiem doskonałego produktu który otrzymałem, i jak najbardziej zapracowane przez cały zespół. 🙂 pewno również przez osoby z którymi nie miałem kontaktu.

Oczekiwaną przesyłkę z firmy Merkar rozpakowałem w piorunującym tempie. Moim oczom ukazały się dwa „zawiniątka” z pieczołowicie zapakowanym produktem.

nowa wersja AMS opakowanie nowa wersja AMS opakowanie

Płytki zostały wzorowo jak dla mnie zabezpieczone, przez twarde podłoże z płyty MDF i opakowane folią. Pierwsze wrażenie wyśmienite …
Po rozpakowaniu zaczęła się szczegółowa inspekcja ;-D

PCB wianie bottom PCB wianie strona top

widok nowego PCB pierwsza strona widok nowego PCB strona druga
Nie będąc specjalistą w moim mniemaniu płytki wykonane perfekcyjnie, bardzo dobrej jakości soldermaska i warstwa opisów. Cynowanie zapewnia znakomitą jakość i łatwość lutowania, i z biegiem czasu nic się nie utlenia (upłynęły już prawie dwa miesiące – płytki leża nie zabezpieczone), a łatwość lutowania jest zachowana. Sam laminat jest doskonałej jakości. Rewelacyjnie rozprowadza ciepło, co przy lutowaniu może być drobnym utrudnieniem. Ale dzięki temu bardzo trudno jest uszkodzić nawet małe pola lutownicze i pady. „Znęcając się” nad produktami z firmy Merkar, niejednokrotnie próbując nagrzać je do wysokiej temperatury, przy lutowaniu dużych elementów nawierzchniowych nie spowodowałem oderwania ścieżek tych większych jak i tych „delikatnych”.

Panowie utrzymujcie taką jakość a klientów Wam nie braknie tych małych jak i dużych.

 Chciało by się oczywiście mniej czekać na realizację. A na swojej witrynie firma mogła by zamieścić fotografie ciekawych realizacji, oraz prezentacje multimedialne usług nie związanych z wytwarzaniem PCB. Ostatnio łatwo dostępne zaczynają być podłoża aluminiowe, więc można by też rozszerzyć ofertę o nie.

Otagowano , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + dwa =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.