Ośmio kanałowy generator przebiegów cyfrowych na FTDI.

5/5 - (1 vote)

okienka programu - generator przebiegów cyfrowych na 8 kanałach Tym razem zaprezentuję pożyteczny program, który w połączeniu z konwerterem USB <-> RS232TTL firmy FTDI daje moc generowania przebiegów cyfrowych na 8-miu kanałach jednocześnie.
Do pełni szczęścia wymagany jest konwerter FT232RL, lub FT245RL. Wymagania niewielkie bo każdy konstruktor posiada stosowny moduł w swoim warsztacie. W zależności od jego wersji będzie można cieszyć się maksymalnie ośmioma wyjściami cyfrowymi, na których mamy możliwość generowania dowolnych ciągów bitów z określoną szybkością transmisji. Niby nic wielkiego ale jakie pożyteczne. W dodatku pełnowartościowy program można nabyć od autora w cenie 8pln  :mrgreen:

Ten pożyteczny program urzekający prostotą, udało mi się odszukać gdy potrzebowałem wykonać test ostatnio opracowanej konstrukcji. Niezbędna okazała się potrzeba wysłania paczki bitów celem sprawdzenia prawidłowego funkcjonowania wykonanego układu … Bity nie mogły być wysyłane z nadmierną szybkością by można było organoleptycznie obserwować przebieg i skutki testu. Więc podłączenie generatora np. 1kHz nie było najlepszym wyjściem. Po chwili namysłu postanowiłem sprawdzić co przyniesie internet w powyższym temacie. Dużo czasu mi nie zabrało odnalezienie dzieła Pana Arkadiusza. W związku z udostępnioną wersją testową narzędzia nie trzeba było ponosić żadnych nakładów by ocenić przydatność programu.

Powiem krótko po chwili zabawy narzędziem wydałem bez namysłu te 8pln  😛 na zakup licencji – pełnej wersji programu.

Po mimo tego, że w dwóch momentach zastanawiałem się dłuższą chwilę co autor miał na myśli uważam, że obsługa programu jest nieskomplikowana i intuicyjna. W tym momencie muszę się przyznać, – do tej pory nie zdążyłem się zapoznać z instrukcją obsługi  😀

Na obrazku tytułowym zaznaczyłem dwa miejsca w programie:
1. wartość trwania stanu niskiego lub wysokiego – określamy czas trwania połowy okresu,
2. częstotliwość z jaką wysyłany będzie nasz zdefiniowany przebieg. Poniżej program podaje dane statystyczne uzupełnianie po zakończeniu przesyłania zdefiniowanej paczki.

Przygotowanie paczki danych.

okienko edytora przebiegów cyfrowych W tym celu uzupełniamy plik tekstowy o wartości reprezentujące ciąg ośmiu bitów (stany logiczne poszczególnych wyjść na czas trwania jednego cyklu zegarowego) – po jednej w każdym wierszu, na wzór załączonego do programu przykładu. Dodatkowo do dyspozycji użytkownika przygotowany został bardzo przyjemny w obsłudze edytor przebiegów cyfrowych.

Sam program umożliwia też sterowanie wypływem danych w różny sposób, posiada do tego celu szereg funkcji. Możliwe jest również sterowanie poszczególnymi wyjściami w czasie rzeczywistym za pośrednictwem opcji ręczne sterowanie portem wyjściowym.

Jak to wygląda w praktyce.

Przestawię teraz kilka zobrazowanych przebiegów z pracy generatora. Testowałem różne nastawy czasowe i ich skutek w rzeczywistości.

nastawa 20ms

nastawa 20ms

oscylogram nastawa 20ms

oscylogram nastawa 20ms

nastawa 30ms

nastawa 30ms

oscylogram nastawa 30ms

oscylogram nastawa 30ms

nastawa 30ms

nastawa 30ms

nastawa 30ms

nastawa 30ms

nastawa 40ms

nastawa 40ms

oscylogram nastawa 40ms

oscylogram nastawa 40ms

nastawa 40ms

nastawa 40ms

nastawa 40ms

nastawa 40ms

nastawa 50ms

nastawa 50ms

nastawa 50ms

nastawa 50ms

nastawa 50ms

nastawa 50ms

nastawa 80ms

nastawa 80ms

nastawa 80ms

nastawa 80ms

nastawa 80ms

nastawa 80ms

nastawa 100ms

nastawa 100ms

nastawa 100ms

nastawa 100ms

nastawa 100ms

nastawa 100ms

nastawa 200ms

nastawa 200ms

oscylogram nastawa 200ms

oscylogram nastawa 200ms

nastawa 200ms

nastawa 200ms

nastawa 200ms

nastawa 200ms

nastawa 500ms

nastawa 500ms

nastawa 500ms

nastawa 500ms

nastawa 500ms

nastawa 500ms

nastawa 500ms

nastawa 500ms

przebieg szybkozmienny 900Hz

przebieg szybkozmienny 900Hz

oscylogram, przebieg szybkozmienny, nastawa 900Hz

oscylogram, przebieg szybkozmienny, nastawa 900Hz

oscylogram, przebieg szybkozmienny, nastawa 900Hz w powiększeniu

oscylogram, przebieg szybkozmienny, nastawa 900Hz w powiększeniu


Jak widać generator sprawuje się wyśmienicie. Do wglądu udostępniłem przebiegi rysowane przez analizator stanów, oraz oscylogramy.
Niestety nastawa 20ms u mnie nie była osiągalna, myślę, że za sprawą komputera … w kolejnych widać odchyłki czasowe wartości około 10%. Dopiero przy większych nastawach, zaczyna być widać precyzję w generowanych odcinkach czasu. Sam przebieg szybkozmienny jest u mnie szybkozmienny z tytułu samej nazwy. W praktyce widać, że wykres jest niestabilny – poszarpany. Ciekawe jak by działał program generatora na komputerze z większą mocą obliczeniową.

Mimo tych drobnych niedoskonałości w osiągach czasowych program sprawuje się znakomicie i spełnia swoje zadanie w 100% bezproblemowo. Mogę go polecić każdemu kto jest zainteresowany tworzeniem paczek danych, i lub ręcznym sterowaniem pewnej grupy wejść cyfrowych. Zarówno do celów doświadczalnych jak i testowania urządzeń.

Program umożliwia obsługę kilku konwerterów FTDI ale trzeba go uruchomić kilkukrotnie i wykupić dodatkowe licencje.

Co bym zmienił, udoskonalił … w programie generator przebiegów cyfrowych.

Po pierwsze program jest niewidoczny w tray-u, przy pracy na wielu okienkach było to dla mnie niewygodne, kolejnie udręką jest każdorazowe wskazywanie w programie konwertera FTDI. Program mógłby na starcie sam wykrywać przejściówkę i ją adaptować do swoich potrzeb, zapytanie mogło by wyskakiwać po wykryciu kilku sztuk układu FTDI.
Dla mnie bardzo pomocna była by możliwość szybkiej edycji wartości liczbowych w okienku z kolejką danych. Przydały by się też dymki (pop up) z podpowiedzią po ustawieniu kursora w specyficznych miejscach, np te które opisałem powyżej. I co najważniejsze w okienku z ręcznym sterowaniem portu przydały by się opisy dla poszczególnych wyprowadzeń układu (np w postaci dymków), byłoby to wielkim ułatwieniem.
Powyższe funkcjonalności zapewne opracowane zostały pod indywidualne potrzeby Pana Arka, który program stworzył dla swoich celów, a z czasem postanowił go udostępnić innym konstruktorom.

Na koniec zaznaczę dodatkowo – edytor przebiegów został rewelacyjnie wymyślony i przygotowany – posługiwanie się nim jest przyjemnością i stanowi frajdę:mrgreen: A sam program nie stanowi problemu w obsłudze i działa stabilnie oraz niezawodnie, zgodnie z przeznaczeniem.

Z ostatniej chwili … po krótkiej ale owocnej wymianie korespondencji z Panem Arkiem padło jedno bardzo istotne zdanie które zacytuję:

Co do oscylacji w przebiegach szybkozmiennych jestem przekonany, że to sprawa sprzętowa.
Pewnie podłączenie buforów z histerezą (Schmitta) poprawi sytuację.

Pozdrawiam
Arkadiusz Drobnica

Gdy tylko zaplecze sprzętowe mi na to pozwoli postaram się przetestować nową propozycję i zamieścić wynik testu w postaci rysunku z przebiegiem.  😉


Witryna programu 8-KANAŁOWY GENERATOR PRZEBIEGÓW CYFROWYCH na bazie FTDI (FT232RL lub FT245RL).

Otagowano , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − cztery =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.