Pierdółka a cieszy – moduły do stykówki.

5/5 - (3 votes)

Małe, nie-potrzebne? a jednak … Mam na myśli bardzo praktyczne, niewielkie moduły do stykówki z banalna funkcjonalnością – oj znacznie ułatwiające testy i budowę prototypów na stykówce. Poniekąd nie jest to moja pierwsza produkcja. Ale stosowanie właśnie tej może być przydatne wielokrotnie niejednej osobie.  😉
Przy okazji zaprezentuję też drobiazgi, które zdecydowałem się nabyć u kolegi Michała. Będą to niewielkie moduły do stykówki w postaci zespołu mikro przycisków i zespołu LED mogących pełnić funkcję kontrolek itp.

Podstawową funkcjonalnością takowych maleństw ma być zmniejszenie ilości połączeń do wykonania i tym samym zmniejszenie pracochłonności przy ich stosowaniu. Wiadomo ułatwi to życie, przyspieszy powstanie prototypu, zapewni lepszą niezawodność funkcjonowania całości. Regularnie używając płytek stykowych co jakiś czas wyprodukuję kolejne maleństwo … np te przedstawione tutaj, na zielonej witrynie:

Gdy pinów brakuje, ekspander IO sytuację ratuje.
„podstawka uniwersalna” do modułów na przykładzie CL6017.

 

Z zasady są to produkcje na jeden raz, trafiające później do szuflady … niemniej konieczność ich powstania była zawsze uzasadniona i nie tylko lenistwo pchnęło mnie do ich opracowania. Wszak mówią: „lenistwo matką wynalazków”
Z ostatniego miotu powstał modulik do testowania pracy ADC i ich obsługi. Na zdjęciu widzimy go w pracy:
zawiera potencjometr montażowy, i umożliwia wpięcie dodatkowego elementu, w moim zastosowaniu – fotorezystora, w układzie dzielnika napięcia. Z obu sekcji dostępne są wyprowadzenia, dzięki którym możemy badać napięcie za pośrednictwem przetwornika analogowo cyfrowego np w µC.

Prezentacja modułu kaktusa, do pracy z ADC.

Przy opracowaniu tego typu maleństw zawsze zwracam uwagę na to by ich wszechstronność i uniwersalność była jak najlepsza … oczywiście w ich okrojonej podstawowej funkcjonalności. By nie pogmatwać zbytnio ich prostoty, i za moment nie budować podobnego z uwagi na coś tam …  😆
I w przypadku tego modułu uczyniłem podobnie.
Mam do dyspozycji wyjście bezpośrednie z dzielnika oraz dodatkowe, przez rezystor szeregowy. W dzielniku z fotorezystorem przewidziałem możliwość przyłączenia rezystora równoległego. Przy montażu modułu piny wyjściowe osadziłem tak, by dodatkowo dało się coś do nich podłączyć. Proszę zwrócić uwagę, iż wybrane elementy osadzane są w gniazdkach. całość powstała zgodnie z opracowanym planem:

Schemat zawiera elementy składowe dwóch modułów z czego dotychczas wykonałem jeden. Drugi okazał się mniej niezbędny  :mrgreen: Jak widać miejsce doprowadzenia napięcia zasilania nie jest szczególnie oznaczone gdyż moduł będzie działał prawidłowo w każdej z dwóch kombinacji.

Na fotkach widać moduł dokładnie z każdej strony. Wyprowadzenia umieściłem tak by pasowały w raster płytki stykowej, w widocznej pozycji jak i odwróconej o 180º.

 

 

 

 

 

 

Sekcja 1, dzielnik z fotoopornikiem.

W opracowanej konfiguracji napięcie na wyjściu dzielnika z fotorezystorem, będzie rosło stosownie do jasności oświetlenia. Im jaśniej tym napięcie będzie miało wyższą wartość. Oczywiście maksymalna jego wartość będzie zależna od zakresu napięcia zasilania modułu. Gdy zmienimy biegunowość doprowadzonego napięcia zasilania, maksymalne oświetlenie elementu światłoczułego ustawi napięcie wyjścia zbliżone do potencjału masy (o wartości zależnej od elementów zbudowanego dzielnika).

Sekcja 2, dzielnik na rezystorze nastawnym.

Tutaj wynik na wyjściu będzie zależny od kręcenia pokrętłem rezystora – ot cała magia 😉

Prezentacja modułów marki PluszMis.

Jak wcześniej wspomniałem nabyłem dwie wersje modułów, jeden do sygnalizacji diodami LED, drugi z przyciskami microswitch o działaniu chwilowym. Oczywiście po pierwszej zabawie miałem przypływ 1000 pomysłów jak je zmodyfikować i usprawnić by pasowały mi lepiej.  😛 To co zrobiłem jednemu modulikowi z przyciskami to wymieniłem oporniki na kondensatory. Oraz na wspólnym wyprowadzeniu przylutowałem szeregowy opornik, celem ograniczenia prądu zwarcia w chwili posłużenia się przyciskiem. Jak zresztą zaleca producent µC AVR. Fotki przedstawiają jeden moduł po przeróbce.

moduły do stykówki marki PluszMis

modulik marki PluszMis, „poprawiony” przez moją skromną osobę, obok drugiego bez modyfikacji

O tych modułach więcej detali można przeczytać tu -> Moduł z 4 przyciskami, i tu -> Moduł 8 LED. Moduły mają bardzo dobrą jakość i wykonane są z dbałością o każdy detal.


Kilka cytatów o prostocie:

„Najtrudniej jest wymyślić proste rzeczy …” kaktus
„Wszystko powinno być uczynione tak prostym jak to tylko możliwe, lecz nie prostszym.” Albert Einstein
„Prostota jest szczytem wyrafinowania.” Leonardo da Vinci
„Geniusz tkwi w prostocie.”
„Uproszczenie: ignorancja wobec tego, co złożone.
Prostota: rozwiązanie trudności.”
 Éric-Emmanuel Schmitt
„Umiejętność upraszczania oznacza eliminację zbędnego, by to co niezbędne mogło przemówić.” Hans Hofmann
„Najprostsze rzeczy często są najbardziej prawdziwe.” Richard Bach


pliki źródłowe do opracowanego przeze mnie moduliku do testów ADC ->  PR-ki.7z (17 pobrań )

Otagowano , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 8 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.