zasilanie „bez zasilacza” lub detekcja napięcia w sieci ~230V

3/5 - (3 votes)

Haaaa 😆  to nie cud, to wersja ekonomiczna, zasilania drobnej elektroniki. Ekonomiczna nie musi znaczyć najlepsza, niemniej niekiedy warto rozważyć taki wariant. Mnie potrzeba taka dopadła przy okazji obmyślania patentu na prosty i bezpieczny sposób detekcji przez µC napięcia sieci ~230V. Choroba tyle czasu już upłynęło, od kiedy mamy przestawione napięcie w gniazdach z ~220V na ~230V, a ja ciągle chcę pisać ~220V ….

Więc obmyślając ten patent – detekcja napięcia w sieci ~230V, zdecydowałem się na zastosowanie transoptora jako zupełnie bezpiecznego dla systemu µC. Na tą chwilę jest to dla mnie jedyne sensowne takie rozwiązanie. Ale ….
Wysterowaniea µC fototranzystorem transoptora, to nie żadna filozofia. Emiter podłączamy do masy, kolektor podciągamy rezystorem pull-up do napięcia zasilania µC, i z tego pina wyprowadzamy też sygnał sterujący dla µC.
Natomiast dobre i poprawne sterowanie diody transoptora z sieci ~230V może być już kłopotliwe … bo przecież nikt chyba nie myśli teraz o grubaśnym oporniku potęgującym efekt cieplarniany 😉 Dlatego też trzeba dołożyć szeregowy kondensator. I w tym momencie zaczęły nastręczać mnie wątpliwości co jak i dlaczego… Nie zastanawiając się długo zacząłem zaczepiać magika czy być może nie miał z podobnym problemem do czynienia. Tak rithien o Tobie tu mowa … 😛

Ponieważ chłop w tym czasie był w pracy, pewno nie miał czasu dla kaktusa, albo nie borykał się z takim problemem, w oczekiwaniu na jakąkolwiek odpowiedź zacząłem znęcać się nad wujem guglem. Trochę czasu mnie zajęło trafienie odpowiedniego zapytania ale jak wiadomo dla chcącego nic trudnego lecz czasu wiecznie brak.

Efekt końcowy poszukiwań stosownych informacji był znakomity. Odnalazłem między innymi dwa artykuły, które uważam za doskonałe do wykorzystania w temacie zasilania bez transformatorowego. Oraz na podstawie których rozkminiłem temat odpowiedniego wysterowania transoptora z sieci ~230V dla zakończenia tematu – detekcja napięcia w sieci ~230V.

Artykuł pierwszy
Artykuł drugi

Więc aby zrealizować zamierzony cel potrzebuję coś takiego, właściwie to zbliżonego do tego:

przykład zasilania bez transformatora na schemacie

przykład zasilania bez transformatora na schemacie

UWAGA:

Jeśli ktoś zdecydowałby się na zasilanie LEDa z sieci ~230V na podstawie powyższego schematu można pominąć kondensator i diodę zenera, a diodę prostowniczą należy podłączyć równolegle do LED w przeciwnym kierunku przewodzenia.

NAPIĘCIE ~230V JEST NIEBEZPIECZNE DLA ŻYCIA I ZDROWIA!!!

Teraz ktoś może powiedzieć no dobra ale nie potrzebujemy mało dokładnego generatora 50Hz, bo transoptor podłączony do napięcia przemiennego tak by się zachowywał. I miałby rację, gdyby kaktus nie znał transoptora na napięcie AC 😛 Ciekawym rozwiązaniem sprzętowym jest transoptor LTV814.

Ponieważ układu detekcji jeszcze nie zbudowałem i nie testowałem, w tym momencie przerywam artykuł, który dokończę po przeprowadzeniu niebezpiecznego doświadczenia z użyciem napięcia sieci ~230V.

A.D. 2016-11-20 prostszym rozwiązaniem może być

neonówka wydłubana np ze starego żelazka lub sprzętu AGD. Będzie to również rozwiązanie bezpieczniejsze i mniejsze gabarytami w porównaniu do przedstawionego wyżej. Neonówka do działania potrzebuje rezystor małej mocy i to wszystko. Dorobić trzeba jedynie detektor światła. Może to być fototranzystor, czy fotorezystor z dzielnikiem napięcia. Gdyby potrzebna była regulacja progowa można posłużyć się wtedy scalonym komparatorem np TL331 zaprezentowanym tutaj  🙂


Nota katalogowa LTV814A-824-844_transoptor_AC

Otagowano , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „zasilanie „bez zasilacza” lub detekcja napięcia w sieci ~230V

  1. slawekjurek komentarz:

    Układzik zasilacza z kondensatorem fajny, ale co się dzieje jak „kondziol” pada lub traci pojemność po czasie (co przy jakości chińskich elementów wcale nie jest takie znowu rzadkie) ? Pozostaje dioda zenera, lub raczej wielki transil, inaczej widzę dym zasilanych tym układów 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 + dwa =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.